Blog

Renk Paleti

İç Mekan Süs Bitkileri Nelerdir?

İç Mekan Süs Bitkileri Nelerdir?

Dekorasyona renk ve hareket katan bitkiler, yaşam alanlarının vazgeçilmezidir. İç mekan süs bitkisi çeşitleri, zengin seçenekleriyle evinizi güzelleştirir. Bitki seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar ise mekanın aldığı güneş ışığı ve evinizle uyumudur. Bazı bitkiler doğrudan güneş ışığına ihtiyaç duyarken bazıları fazla ışıktan olumsuz etkilenir. Evinizin boyutu ve dekorasyon tarzına göre de seçeceğiniz bitkiler farklılaşabilir. Peki, iç mekan süs bitkisi çeşitleri nasıl seçilir ve salonda yetişen bitkiler nelerdir? Gelin, iç mekan bitkileri hakkında merak edilenlere daha yakından bakalım.

İç Mekan Süs Bitkisi Çeşitleri

Yaşam alanınıza güzellik katmak için evinizin farklı odalarında çiçeklere ve yeşil bitkilere yer açabilirsiniz. Evde bitki yetiştirmek, aynı zamanda zevkli ve rahatlatıcı bir hobidir. İç mekanlarınızda tercih edebileceğiniz başlıca süs bitkisi çeşitleri şunlardır:

 • Yapraklı bitkiler: Monstera, yuka, difenbahya, şeflera, kauçuk çiçeği, paşa kılıcı gibi yeşil yapraklı bitkiler, iç mekanlarda sıklıkla tercih edilir.
 • Çiçekli bitkiler: Zarif orkidelerden rengarenk menekşelere, çiçekleriyle mekana renk katan çiçekli süs bitkisi çeşitleri evlerin gözdesidir.
 • Sukulent ve kaktüsler: Bakımı kolay sukulent ve kaktüs çeşitleri, özellikle teraryum adı verilen özel fanuslarda yetiştirildiklerinde dekoratif bir görünüm sunar.
 • Minyatür meyve ağaçları: Saksıda yetişebilen limon, kumkuat, nar ağacı gibi meyve ağaçları da ev dekorasyonunda kullanılabilir.
 • Salonda Hangi Bitkiler Yetişir?

  Yaşam alanlarının salonlarında veya oturma odalarında yer alan çiçekler, bulunduğu ortamı güzelleştirerek mekana ayrı bir renk katar. Sevilen çiçekli süs bitkileri arasında yer alan kırmızı antoryum çiçeği ile Filli Boya’nın salon boyaları renklerinden Lületaşı ile ideal bir uyum yakalar. Çiçeksiz süs bitkisi çeşitleri ise Hibiskus 85 veya Kehribar 120 gibi cesur renkler ile salonda çarpıcı bir etki yaratabilir.

  Tüm bunların yanı sıra geniş ölçekli salonlar için eğrelti otu, salon sarmaşığı, salon palmiyesi ve difenbahya gibi bitkiler tercih ederek bohem mobilyalarınız ile uyumlu ortamlar yaratmanız mümkün. Eğer salonunuz metrekare açısından darsa o halde modern mobilyalarınızla uyum sağlayacak iç mekan süs bitkisi olarak sukulent ve kaktüslerle salonunuza minik dokunuşlar yapabilirsiniz. Böylece mekanın daha canlı bir görünüme kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

  İç Mekan Süs Bitkileri Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

  İç mekan süs bitkileri seçerken birçok unsura dikkat etmek gerekir. Beğendiğiniz bitkinin ne kadar su istediği ve güneş ihtiyacı ilk olarak düşünmeniz gereken konular arasındadır. Saksı bitkilerini yaşam alanlarınızın dekorasyonunu, tarzını ve kullandığınız renkleri dikkate alarak seçebilirsiniz. İşte, süs bitkisi seçerken göz önünde bulundurabileceğiniz detaylar…

 • İç mekan süs bitkisi seçimi sırasında evinizin güneş durumuna uygun bitki tercih etmek gerekir. Örneğin, bitkiyi yerleştireceğiniz oda fazla güneş görmüyorsa bu durumda güneş ışığını daha az seven bir çiçek seçebilirsiniz.
 • İç mekan süs bitkilerinin çoğu düzenli olarak bakıma ihtiyaç duyar. Ancak bazı bitkiler yapısı gereği diğerlerine nazaran daha az bakımla da canlı görünümünü korur. Eğer çalışan biriyseniz ve evde fazla vakit harcamıyorsanız daha az bakım isteyen bitkilere yönelmeniz daha doğru olur.
 • Dekorasyona uygun bitki seçimi yapmak da son derece önemli. Evdeki mobilyalar ahşap ağırlıklı ise yeşil yapraklı bitkiler seçebilirsiniz. Eşyalar bej tonlarında ise renkli veya çiçekli bitkiler tercih edebilir, eviniz dar ise sarmaşık gibi yukarıya asılan bitkileri duvar veya kapı geçişlerine ekleyerek mekanı genişletebilirsiniz. Eviniz geniş ise daha katmanlı ve elegant görünüm için büyük yapraklı bitkiler veya hızlı büyüyen bitkileri seçebilirsiniz.
 • İç Mekan Süs Bitkileri Bakımı Nasıl Olmalıdır?

  İç mekan süs bitkilerinin bakımı düzenli olarak yapıldığında bitkiler çok daha canlı görünür ve uzun ömürlü olur. Sulama, saksı değişimi, havalandırma iç mekan süs bitkilerinin bakım rutinleri arasındadır. İşte, iç mekan süs bitkisi bakımında bilinmesi gerekenler:

 • Bakım aşamasında ilk olarak dikkat edilmesi gereken nokta, bitkinin sulanmasıdır. Her bitkinin su ihtiyacı farklıdır. Çiçek toprağının üst kısmına elinizle bastırarak bitkinin ne kadar nemli olduğunu anlayabilirsiniz. Eğer parmağınızı toprağın 1 cm kadar içine daldırdığınızda nemlilik yoksa bitkinizin suya ihtiyacı var demektir. Bu durumda bitkinize su vermelisiniz.
 • Saksı değiştirme işlemi de süs bitkileri bakımında önemli yer tutar. Bitkilerin saksılarını yılda bir defa değiştirmeli ve büyüyen bitkileri daha geniş bir saksıya almalısınız.
 • Bitkinin düzenli olarak havalandırılmasına özen gösterin. Bitkinin bulunduğu ortamı düzenli olarak havalandırdığınızda bitkinizin daha kolay geliştiğini görebilirsiniz.
 • Siz de iç mekan süs bitkisi önerileri ile evinizin atmosferini canlı ve doğal hale getirebilirsiniz. Filli Boya iç cephe renklerine göz atarak ile bitkilerinizi öne çıkaracak ve dekorasyonunuzu güzelleştirecek renklerle hemen tanışın!

  Devamını gör.. Gizle..