Blog

Renk Paleti

Küçük Banyo Dekorasyon Fikirleri

Küçük Banyo Dekorasyon Fikirleri

Banyonuz küçük olduğu için istediğiniz kadar kullanışlı ve rahat değil mi? Küçük banyo dekorasyon fikirleri ile en dar alanlarda dahi işlevsel ve konforlu bir ortam yaratabilirsiniz. Banyonuzu dekore ederken tasarıma ferahlık katan, yerden tasarruf sağlayan ve düzeni kolaylaştıran önerileri hayata geçirebilir, böylece bu alanı daha etkili şekilde kullanabilirsiniz. Şimdi, küçük banyo dekorasyon önerileri hakkında merak edilenlere yakından bakalım.

Küçük Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Küçük metrekareli banyoların dekorasyonunda duvar rengi, karo modeli ve rengi, banyo mobilyası ile aksesuar seçimi gibi üzerinde düşünülmesi gereken pek çok ayrıntı öne çıkar. Küçük banyoları dekore ederken yalın ve modern seçimler ile alanı daha geniş bir görünüme kavuşturmak mümkündür. İşlevsel mobilya ve aksesuar seçimi ise yerden tasarruf etmeyi ve bu sayede alanda daha rahat hareket etmeyi sağlar. Küçük banyo dekoru konusunda dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar aşağıdaki gibidir:

Küçük Banyo Malzemeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Dar ölçüye sahip banyolara dair en önemli problemlerin başında, depolama alanı gelir. Fonksiyonel özelliklere sahip yalın tasarımlar sayesinde yer tasarrufu ve depolama konusunda uzun soluklu çözümler üretebilirsiniz:

 • Boy dolapları dar alanları değerlendirme konusunda son derece işlevseldir. Yine duvara monte dolaplar da dar banyolarda boş alanları değerlendirme açısından mantıklı birer seçenektir.
 • Eğer banyonuzda çamaşır makinesine yer veriyorsanız çamaşır makinesi dolaplarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede çamaşır makinenizi kamufle edebilir ve dolabın üstünde bulunan raflar sayesinde banyonuzda ekstra depolama alanları yaratarak dağınıklığın önüne geçebilirsiniz.
 • Banyonuzda şık ve temiz bir görünüm için derz işlemine de önem vermelisiniz. “ Derz nedir, derz yenileme nasıl yapılır diye merak ediyorsanız içeriğimize hemen göz atabilirsiniz.
 • Küçük Banyo Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?

  Küçük banyolar, ekstra depolama alanına ihtiyaç duyulan alanların başında gelir. Dolayısıyla dar banyolarda ayaklı lavabo tercih etmek yerine dolap modülüne sahip lavabolar seçmek hem depolama açısından avantaj sağlar hem de mekanı daha ferah gösterir. Küçük banyolar için eşya yerleşimi konusunda aşağıdaki önerileri de göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Banyo dolabı seçerken alanı daraltmayan, bol çekmeceli ve raflı mobilyalar önceliğiniz olmalıdır. Banyo dolapları, mümkün olduğunda zeminde fazla yer kaplamayan modeller arasından seçilmelidir.
 • Banyonuzda duvara monte edebileceğiniz küçük banyo ürünleri en işlevsel seçeneklerdir. Özellikle dolaplarınızın depolama kapasitesi yeterli değilse eşyalarınızı duvara monte edilen raflara yerleştirebilirsiniz. Zeminde yer kaplamayan depolama çözümleri sayesinde hareket alanınızı olabildiğince geniş tutabilirsiniz.
 • Lavabonuzun üzerinde düz bir ayna yerine aynalı dolapları tercih ederek sıkça kullandığınız kozmetiklere, diş fırçalarına yer açabilirsiniz.
 • Banyoda sıkça kullanılan havlu, tuvalet kağıdı gibi banyo malzemelerini de açık raflara yerleştirebilir ve daha ferah alanlar yaratabilirsiniz. Saç kurutma makinesi gibi kişisel bakım aletlerini şık sepetler içerisinde bu raflarda muhafaza edebilirsiniz.
 • Duş kabininize köşeli raf üniteleri yerleştirerek kozmetik ürünleriniz için ekstra depolama alanına sahip olabilirsiniz. Duvara monte edilen ve oldukça kullanışlı olan bu raflarla duş alanını düzenli bir görünüme kavuşturmanız mümkün.
 • Küçük banyonuzda kullandığınız banyo aynası küçük boyutlu olduğunda istediğiniz geniş görünüm efektini yakalamanız zor olabilir. Bu sebeple banyoda büyük boy bir aynaya yer vermelisiniz. Dilerseniz banyo kapısının arkasını ayna ile kaplayıp mekanda genişlik algısı yaratabilirsiniz.
 • Küçük Banyo Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

  Küçük banyo dekorasyonunda açık tonları tercih etmek, mekanı daha büyük göstermek için kullanılan en önemli ipuçlarındandır. Küçük banyolarda seramik seçiminden banyo dolaplarına kadar banyonuzda yer vereceğiniz tüm ürün ve mobilyaları açık renkli seçerek ışığın yansımasını sağlayabilir ve mekanı daha ferah bir atmosfere kavuşturabilirsiniz. Filli Boya iç cephe boyaları arasındaki Aki, Çakıllı Kum veya Beji Pembe tonlarından birini seçerek ve bunları uyumlu seramiklerle eşleştirerek dingin ve rahatlatıcı mekanlar elde edebilirsiniz. Banyonuza hareket katmak istiyorsanız duvarlarınızın orta kısmını desenli seramiklerle hareketlendirebilirsiniz. Banyo duvarlarını yarı yüksekliğe kadar seramik döşedikten sonra, üst duvarı uyumlu veya kontrast bir renge boyayarak farklılık yaratabilirsiniz. Örneğin; beyaz veya bej tonlu seramiklerinizle Yağmur Damlası veya Yıldız gibi açık mavi tonlarını seçebilirsiniz. Renkli ve canlı bir görünüm için ise sarı tonlarından Işıltı 150'u tek duvarda kullanabilirsiniz.


  Küçük Banyo Dekorasyon Örnekleri

  Küçük banyoları en ideal şekilde dekore etmek için bazı ipuçları işinize yarayabilir. İşte, küçük banyo dekorasyon örnekleri…

  Rustik Banyo Dekorasyonu

  Banyonuzun sıcak bir atmosfere sahip olmasını istiyorsanız rustik banyo dekorasyonu, tam size göre. Ceviz ya da meşe renklerinde doğal ahşap mobilyalar ile hasır sepetler rustik banyoların olmazsa olmazları arasında yer alır. Rustik banyonuzda renk seçiminizi beyazdan yana kullanabilirsiniz.

  Modern Banyo Dekorasyonu

  Zamansız ve modern banyo dekorasyonu için siyah-beyaz kontrastının gücünden faydalanabilirsiniz. Aynalardan ve aydınlatma aksesuarlarından faydalanarak küçük banyonuza modern ve aydınlık bir tarz kazandırabilirsiniz.

  Siz de küçük banyo dekorasyonu önerileri ile banyonuza özgün ve ferah bir mekan haline getirebilirsiniz. Dinamik ve renkli banyolar oluşturmak isterseniz Filli Boya’nın renk seçeneklerine hemen göz atabilirsiniz.

  Devamını gör.. Gizle..