Blog

Renk Paleti

Seramik Nasıl ve Hangi Boya ile Boyanır?

Seramik Nasıl ve Hangi Boya ile Boyanır?

Mutfağınızın ya da banyonuzun seramiklerini yeni trendlere uygun renklerde boyayarak evinize yepyeni bir hava katmak mı istiyorsunuz? Yoksa yıllardır sizinle olan seramik sehpa ya da masanızı yenilemek mi? Geniş seramik yüzeylerde sorunsuz ve kolay bir şekilde boyama yapmak istiyorsanız seramik boyama hakkında pek çok detayı bulabileceğiniz yazımızı okumaya devam edebilirsiniz.

Seramik Boyama İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Seramik boyası ile seramik yüzeylerinizi yenileyerek en sevdiğiniz, dekorasyonunuza uygun renklerle boyayabilirsiniz. Ancak bu işlemi kusursuz ve en doğru şekilde yapmak için sadece boya değil yardımcı ürünlere de ihtiyacınız var. İşte seramik boyama için gerekli malzemeler:

 • Zımpara
 • Farklı kalınlıklarda fırçalar (Yumuşak kıllı fırça tercih edilmeli)
 • İsteğe bağlı desenli şablonlar
 • Maskeleme bandı
 • Önlük ve koruma örtüsü
 • Astarix
 • AquaLux
 • Seramik Boyama Hangi Boya ile Yapılır?

  Başlangıçta deneme yanılma yöntemi ile keşfedeceğiniz seramik boyama teknikleri konusunda acemi olabilirsiniz. Bu nedenle su bazlı, tam silinebilir özelliğe sahip boyaları tercih etmeniz gerekir. Filli Boya nın su bazlı, lüks parlak, çok amaçlı boyası AquaLux seramik boyama çalışmanız için en ideal boyadır. İnsan ve çevre sağlığına saygılı bu ürün ile gönül rahatlığı ile çalışabilirsiniz. Seramik gibi farklı yüzeylerin renklendirilmesi amacıyla geliştirilen AquaLux ün uygulama esnasındaki yayılma gücü işinizi kolaylaştırır. Yüksek örtücülüğü sahip boya, seramik boyama işlemi bittikten sonra objenin herhangi bir noktasında çatlama, kabarma ya da dökülme görülmesini engeller. Rahatsız edici bir kokusu bulunmayan AquaLux yüzey ile kolayca bütünleşeceğinden objeniz en hızlı şekilde sergilemeye hazır hale gelir.

  Seramik Boyama Nasıl Yapılır?

  Seramik boyama uygulamasına geçmeden önce seramik yüzeyin pürüzsüz bir dokuda olduğundan emin olmalısınız. Seramik yüzeyin üzerinde pürüzler varsa uygun kazıcı bir alet veya zımpara ile öncelikli olarak temizlenmeli, daha sonra zımpara ile tüm yüzeyi zımparalanmalı ve daha sonra nemli bir bez ile yüzeyleri temizlemelisiniz. (Zımpara işleminde 220 no lu zımpara kullanılmasını öneriyoruz.)

  Yüzeyi tamamen pürüzsüz, temiz ve tamamıyla kuru hale getirdikten sonra önemli bir aşama olan astarlamaya geçmeniz gerekir. Bunun için Filli Boya nın çok amaçlı sentetik boya astarı Astarix yeterli. Alkid reçine esaslı bu ürün mükemmel yapışma özelliğine sahiptir. Astarix üzerine su bazlı boyalarda uygulandıktan sonra en az 24 saat kuruma süresi beklenmelidir. Astarix i uyguladıktan sonra AquaLux ile boyama aşamasına geçebilirsiniz. Yüzlerce renk seçeneği sunan bu çok amaçlı boya ile hayalinizdeki görünüme kolayca ulaşabilirsiniz. Örtücülüğü yüksek olan AquaLux, parlak ve kaygan yapıdaki seramik yüzeylerle bile çok iyi seviyede bütünleşir.

  *AquaLux ürünü mutfak tezgahı, parke gibi yatay zeminlerde kullanılmamalıdır.

  Seramik Boyama Teknikleri Nelerdir?

  Yaratıcılığınızı konuşturup seramik boyama teknikleri ile duvarlarınızı ya da eşyalarınızı renklendirip güzelleştirebilirsiniz. Mozaik, tamponlama, dekupaj, eskitme ya da boyutlu boya tekniği gibi farklı teknikler ile harika sonuçlar elde edebilirsiniz. Boya sonrasında mutfağınızın ya da banyonuzun seramiklerini bu teknikler ile daha özgün ve yaratıcı bir görünüme kavuşturabilirsiniz.

  Seramik Boyarken Nelere Dikkat Edilmeli?

  Sizin için keyifli ve yaratıcı bir hafta sonu aktivitesi de olabilecek seramik boyama yaparken bazı püf noktalara dikkat etmeniz gerekir. Çalışmanızın en iyi sonucu vermesi için seramik boyama teknikleri için aşağıdaki noktalara dikkat etmeniz yeterli olacaktır.

 • Boyanacak mutfak ya da banyo seramiklerini ya da seramik eşyalarınızı boyamadan önce temiz olduğundan emin olun. Yüzeyde daha önceden kalan yapışkanlı ya da tozlu alanlar varsa bu alanları silmeli, üzerinde toz kalmamasına da özen göstermelisiniz.
 • Boyamaya geçmeden önce seramiğin bittiği ve süpürgelik, tezgah ya da tavan gibi kesişim noktalarını maskeleme bandı ile kapatın. Böylece boya bu alanlara damlamadan temiz bir çalışma yapabilirsiniz. Boyama sonrası seramik üzerinde desen çalışması yapacaksanız da maskeleme bandından yararlanabilirsiniz.
 • Seramik boyama desenleri için şablon kullanacaksanız, boyama bitene kadar şablonun yüzey üzerinden kaymamasına dikkat edin. Birden fazla renk kullanacaksanız mutlaka bir önceki rengin kuruyup kurumadığını kontrol edin.
 • Seramik boyama için farklı boyutlara ve uçlara sahip fırçalara ihtiyacınız olacak. Yüzeyi geniş bir fırça ya da rulo ile boyayabilirsiniz. Boyama sonrası yüzeye çalışacağınız desen çalışması için ince ve yan kesik uçlu fırçalar edinmeyi unutmayın. Yoksa küçük ve detaylı desenleri istediğiniz gibi çıkaramazsınız.
 • Seramik boyama yaparken fırçanın yönünü mümkün olduğunca aynı tarafa doğru yaparsanız sonrasında üründe dalgalı bir görüntü elde etmemiş olursunuz.
 • Kafanızda bir sürü fikir olabilir ancak bazen uygulama konusunda zorlanabilirsiniz. Önceden yapılmış tasarımları incelemek, onlardan ilham almak iyi olabilir.
 • Mutfak ve banyo karolarından sehpalara çeşitli objelerinizi yenilemek için Filli Boya'nın cam, seramik, PVC yüzeyler üzerinde mükemmel sonuç veren, binlerce renk seçeneği ile öne çıkan AquaLux'e hemen göz atın!

  Devamını gör.. Gizle..