Blog

Renk Paleti

Akrilik Boya Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Akrilik Boya Nedir, Nerelerde Kullanılır?

Akrilik boya, kendin yap projeleri için en sık kullanılan boya çeşitlerinden biridir. Kolay kullanım sunan bu boya çeşidi hızlıca yenileme özelliği ile öne çıkar. Akrilik boyanın iç veya dış mekanlarda kullanıma uygun çeşitleri mevcuttur. Peki, akrilik boya nedir ve akrilik boya ne işe yarar? “Akrilik boya ile ne yapılır?” gibi merak edilen soruların yanıtları için içeriğimizi okumaya devam edebilirsiniz.

Akrilik Boya Nedir? Ne İşe Yarar?

Kıvamı yağlı, plastik gibi diğer boya çeşitlerine benzeyen akrilik boya, su bazlı bir boya çeşididir. Akrilik boyalar, renkleri ve kullanışlı özellikleriyle yeni bir hobi kazanmak isteyenlere motivasyon kazandırır. Ayrıca yenileme ve dekoratif çalışmalarda üstün performansı ile dikkat çeker. Akrilik boya ile çeşitli renk alternatifleri ve tonlamalar elde etmek için boyayı su ile seyreltebilirsiniz. Uygulama öncesinde yüzey, mutlaka temiz ve tozsuz olmalıdır.


Akrilik Boya Nerelerde Kullanılır?

Reçine pigmentleri ve sudan oluşan akrilik boya, hem dekorasyonda hem de hobi projelerinde tercih edilen boya çeşitlerinden biridir. Boya çeşidine göre değişmekle birlikte ahşap, metal, plastik, cam, seramik, plastik gibi pek çok farklı yüzeye uygulanabilir. “Akrilik boya ile neler boyanır?” sorusunun cevabı ise şu şekildedir: Ev dekorasyonunda duvar boyası olarak kullanabileceğiniz bu boya türünü aynı zamanda mutfak dolaplarının rengini değiştirmek istediğinizde, ahşap boyama işlerinde, hobi aktivitelerinde ve resim yaparken de tercih edebilirsiniz.

Akrilik Boyanın Özellikleri Nelerdir?

Kullanışlı ve çok yönlü olması ile öne çıkan akrilik boyaları daha yakından tanımak için başlıca özelliklerini inceleyebilirsiniz:

 • Akrilik boya, su bazlı bir boya çeşididir.
 • Akrilik boyalar fırça ve rulo izi bırakmaması, pürüzsüz yüzey sunması gibi özellikleri ile öne çıkar.
 • Akrilik boya, yapısı gereği sıcak havada yumuşak bir kıvamda olur, soğuk havalarda ise yumuşaklığı ve esnekliği azalır.
 • Yüksek silinme performansı sayesinde leke tutmaz ve evsel temizleyicilerle rahatlıkla temizlenebilir.
 • Düşük VOC içeren akrilik boyalar, çevre ve insan sağlığı açısından tercih edilir.
 • İçinde bulunan pigmentlerin çokluğu, akrilik boyanın kalitesini üst noktaya taşır. Böylece akrilik boyalarla istenilen rengin elde edilmesi daha kolay olur.
 • Rahatsız edici bir kokusu olmayan ve kolay kullanımı ile bilinen akrilik boyalar, çabuk kuruma özelliği ile öne çıkar. Kurumadan önce uygulandığı yüzeyden su ve sabun ile temizlenmesi mümkündür. Kuruduktan sonra ise suya dayanıklı bir forma sahip olur.
 • Peki, akrilik boya ne kadar sürede kurur?” Uygulama yoğunluğuna göre değişmekle birlikte akrilik boya, yüzeye uygulandıktan ortalama on dakika sonra kurumaya başlar. Tam kuruma için 1-2 saat beklemek gerekebilir.

 • Akrilik Boya Çeşitleri Nelerdir?

  Filli Boya’nın farklı akrilik boya ürünleri bulunur. Evinizi ve eşyalarınızı yenilerken yaratıcı çalışmalar ortaya koymak için Afilli serisi akrilik boyaları kullanabilirsiniz. Yaşam alanlarınızın atmosferini değiştirmek ve ev bakımı için serideki favori renklerinizi belirleyerek evinize ilham veren dokunuşlar katabilirsiniz. Afilli Multisurface akrilik boyalar ve sprey boyalar arasından tercihinizi yaparak kreatif işlere imza atabilirsiniz.

  Akrilik Boya İçin Fırça Seçimi Nasıl Olmalı?

  Akrilik boyama işlemleri için aşağıdaki fırça çeşitlerini tercih edebilirsiniz:

 • Geniş Yüzey Fırçaları: Bu fırçalar büyük bir boya fırçası formundadır. Akrilik yıkama fırçaları olarak da bilinen ürünler, genellikle tuval veya kağıdın büyük bölümlerini hızlı bir şekilde boyamak için tercih edilir. Bu fırçaları kullanırken maksimum kapama elde etmek için fırçayı önce bir miktar suya batırmak gerekir.
 • Kesik Açılı Fırçalar: Bu boyama fırçasının açılı veya eğimli uçları bulunur. Bu nedenle ürünler eğimli fırçalar olarak da bilinir. Eğik uçlar özellikle çizgiler ve şekiller oluşturabilmek için elverişlidir.
 • Düz Fırçalar: Düz fırçalar geniş yüzey fırçalarına benzer. Ancak düz fırçaların kılları kenarlarda daha yuvarlaktır. Düz fırçalar geniş kontür uygulamaları için idealdir.
 • Yelpaze Fırçalar: Adını yelpaze formundaki ucundan alan yelpaze fırça, arka planları renklendirmenin yanı sıra koyu alanlara ince vurgular eklemek için de idealdir.
 • Filli Boya Afilli hobi fırça seti ile yukarıdaki tüm akrilik fırça çeşitlerini kendin yap projelerinizde kullanmak üzere edinebilirsiniz.

  Akrilik Boya Nasıl Temizlenir?

  Akrilik boya temizlemek için uygun malzemeler ve yapılacak işlemler aşağıdaki gibidir:

  Malzemeler:

 • Bulaşık deterjanı
 • Sünger
 • Bez
 • Lekenin oluştuğu yüzeye müdahale etmek için ilk önce fazla kalıntıyı kazımak gerekir.Daha sonra bir süngere bulaşık deterjanı dökerek yüzeyi hafifçe ovalamalısınız. Eğer leke tam olarak çıkmıyorsa bulaşık süngerinin sert kısmıyla lekeyi daha sert ovalayabilirsiniz.Ardından hafif nemli bir bez ile yüzeyi temizlemelisiniz.

  Sizler için “Akrilik boya nedir?” ve “Akrilik boya nasıl kullanılır?” konularında bilgi vermeye çalıştık. Siz de Filli Boya’nın Afilli ev bakımı ve hobi ürünleri serisi akrilik boya seçenekleriyle yaşam alanlarınızı renklendirebilirsiniz.

  Devamını gör.. Gizle..