Blog

Renk Paleti

Antre Dekorasyon Fikirleri

Antre Dekorasyon Fikirleri

Antreler, evinizin dekorasyonuna dair ilk ipuçlarını veren alanlardır. Şık ve düzenli bir antre dekorasyonu, hem aileniz hem de misafirleriniz için önemlidir. Antreniz, genel dekorasyon tarzınızı yansıtmalı ve evin diğer odalarıyla bütünlük oluşturmalıdır. Dekoratif dokunuşlar ve işlevsel antre ürünleri ile bu bölümleri oldukça etkileyici hale getirebilirsiniz. Peki, antre dizaynı nasıl yapılır ve antre dekoru konusunda bilinmesi gerekenler nelerdir? Gelin, antre tasarımında öne çıkan noktaları yakından inceleyelim.

Antre Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evlerde giriş kapısının içeriye bakan bölümleri antre olarak adlandırılır. Ayakkabı dolabı, dresuar, puf, ayna gibi eşyalar, evin girişinde bulunur. Antrelerde ayrıca askılık, dolap ya da ayakkabılık gibi mobilyalar da sıklıkla kullanılır. Doğru seçilmiş mobilyalarla iyi düzenlenmiş antrenizde ferah bir etki yaratabilirsiniz. Antre modelleri seçerken ve dekorasyonunuzu şekillendirirken bilmeniz gereken konular ise şu şekildedir:

Antre Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Antre dekorasyonu yaparken işlevsel mobilyalar kullanarak antrenizi dağınıklıktan kurtarabilirsiniz. Çantalar, ayakkabılar veya ceketler… Tüm bu eşyalar antrede yer kaplar. Söz konusu eşyaların yaratacağı dağınık görünümü önlemek için bu alanı fonksiyonel mobilyalarla organize etmeniz gerekir. Antre için mobilya seçiminde önemli olan sahip olduğunuz alana uygun büyüklükte mobilyalar seçmenizdir. Böylece hem işlevsel hem de ferah bir alan yaratabilirsiniz.

Portmanto ve vestiyerlere, hem dış giyim ürünlerinizi asabilir hem de ayakkabılarınızı yerleştirebilirsiniz. Ayakkabı dolapları, çekmeceli şifonyerler ve dresuarlar dağınıklık yaratabilecek eşyalarınızı saklamak için ideal çözümler arasındadır. Giriş kapısının hemen yanına yerleştirilebilen sandıklı pufları ise hem ayakkabılarınızı rahatça giymek için kullanabilir hem de yeni bir depolama alanına sahip olabilirsiniz. Aynalar ise antrenizi daha büyük ve aydınlık gösterir. Ayrıca aynalar sayesinde dışarı çıkmadan önce kendinize bakabilir ve kıyafetlerinizi kontrol edebilirsiniz.

Antre Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Antrenizdeki eşyaların yerleşimini yaparken sahip olduğunuz alanı en işlevsel şekilde kullanmaya odaklanmalısınız. Mobilyalar çok fazla yer kaplamamalı, giriş-çıkışa engel olmayacak şekilde yerleştirilmelidir. Antrenizi hem şık hem de kullanışlı bir alan olarak tasarlayabilirsiniz. Ayakkabı rafları, kancalar, asılı sepetler ve çeşitli organizatörlerle pek çok ürün ve aksesuarı antrenizde saklayabilirsiniz. Ayarlanabilir raflar kullanmak da size yer açısından büyük fayda sağlar. Gizlemek istediğiniz eşyaları kapalı dolaplarda, dekoratif objeleri ise açık raflarda sergileyebilirsiniz.

Antrenizde halı, kilim ya da paspas seçimi yaparken hassas malzemeden üretilmiş ürünlerden uzak durmalısınız. Giriş halısının dayanıklı olması gerekir. Maksimum dayanıklılık için doğal elyaftan üretilen halıları tercih edilebilir. Antreniz için halı satın alırken kapıları hesaba katmayı da unutmayın. Kapı tipinizi ve kapının açılma yönünü dikkate alarak halının kalınlığını belirleyebilirsiniz.

Antre Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Antre duvar rengi seçerken farklılık peşindeyseniz giriş duvarında Filli Boya’nın canlı renklerdeki iç cephe boyaları ürünlerini tercih edebilirsiniz. Işıltı 150, Irmak 60 veya Koral 95 gibi enerjik tonlar konuklarınız için sıcak bir karşılama imkanı sağlar. Yine siyah-beyazın bir arada kullanıldığı tek duvar uygulamaları veya ahşap panel uygulaması ile kullanılan açık renkler de antrenizde etkileyici bir atmosfer oluşturmak için idealdir. Antrede belirli bir alanı renklendirmek isterseniz Afilli Multisurface boyalar ile şablon çalışmaları yapabilir veya duvarda stencil uygulamaları için çeşitli desenler seçerek kreatif dokunuşlar gerçekleştirebilirsiniz.

Antre Dekorasyon Örnekleri

Antre, yaratıcılığınızı kullanabileceğiniz bir alandır. İlham almak için antre dekorasyon fikirleri ile ilgili kapsamlı bir araştırma yapabilirsiniz. İşte, farklı zevklere uygun antre dekorasyon örnekleri…

Modern Dekorasyon

Modern bir görünüm için İpeksi 35 ve Lületaşı gibi en sevilen ferah renkler arasından seçeceğiniz açık renk duvar boyalarını ve minimal dresuarları tercih edebilirsiniz. Özellikle küçük alanlar için duvara monte edilen askılık, raf gibi mobilyalar idealdir. Tablolar, çarpıcı objeler ve yapay çiçekler de modern alanlar oluşturmanıza yardımcı olan detaylardır.

Rustik Dekorasyon

Rustik dekorasyon tarzını seviyorsanız antrenizde eskitme ahşap mobilyalar kullanabilirsiniz. Rustik antre dekorasyonu için ahşap bir banka yer açabilir, bu bankı hasır sepetlerle süsleyebilirsiniz. Eskitme dresuarlar da bu tarzı yansıtan, harika seçimlerdir. Askılık yerine demir kancalar kullanarak duvarda hem kullanışlı bir alan yaratabilir hem de vintage bir stil yakalayabilirsiniz. Dilerseniz renklere göre duvar boyaları arasından Yaprak ve Kaktüs gibi renk serilerimizle duvarlarınıza retro bir hava katabilirsiniz.

Siz de antre dekorasyonu ipuçlarını kullanarak evinizi tamamlayan hoş alanlar yaratabilirsiniz.

Devamını gör.. Gizle..