Blog

Renk Paleti

Banyo Dekorasyon Fikirleri

Banyo Dekorasyon Fikirleri

Evin en önemli alanlarından biri olan banyoların doğru bir şekilde dekore edilmesi hem mekana ferahlık katar hem de işlevselliği artırır. Ev sakinlerinin ve misafirlerin sıklıkla kullandığı banyolar ev dekorasyonunda önemli yer tutar. Banyoların boyutu ve fonksiyonel kullanımı dekorasyon kararlarınızda göz önünde bulundurmanız gereken ana noktalardır. Peki, banyo dekorasyon fikirleri nelerdir? Gelin, banyo dekorasyonu hakkında merak edilen detayları birlikte keşfedelim.

Banyo Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Banyolar ıslaklığın ve nemin yoğun olduğu alanlar olduğu için genellikle zeminin yanı sıra duvarların büyük bir kısmı da banyo karosu ile kaplanır. Banyo duvarında kaplamanın dışında kalan kısmın neme ve suya dayanıklı bir boya ile boyanması gerekir. Banyo dekorasyonunda dikkat edilmesi gereken en önemli detaylardan biri, banyo karoları ile duvar renginin uyumudur. Dilerseniz birbiriyle uyumlu, tamamlayıcı renkleri tercih edebilir, aynı rengin farklı tonları arasında yumuşak geçişler yapabilirsiniz. İddialı bir görünüm için kontrast renkleri bir arada kullanabilirsiniz. Banyo duvarlarının yarısını karo ile kaplayıp diğer yarısını çeşitli renklerde boyayarak renkli, kontrast veya uyumlu dekorasyonlar yaratmak mümkün. Zengin çeşitliliğe sahip olan Filli Boya iç cephe boyaları arasından seçeceğiniz renklerle hayalinizdeki banyo dekorasyonunu gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Örneğin Bal Buğu ve Karbeyaz gibi renklerle banyonuzda rahatlatıcı bir atmosfer yaratabilir veya Rüzgar 20 veya Kehribar 60 gibi renklerle bohem tarza imza atabilirsiniz.

Banyo Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Banyo dekoru göz zevkine hitap etmekle kalmamalı, aynı zamanda işlevsel de olmalıdır. Her şeyden önce banyolar yeterli genişliğe sahip olacak şekilde dekore edilmelidir. Dar alanlar hareket kapasitesinin kısıtlanmasına neden olur. Bu nedenle banyoda alanı daraltacak gereksiz eşyalardan kaçınılmalıdır. Ayrıca istenen etkiyi sağlamak için seçilen ışık kaynaklarına da özen gösterilmelidir. Banyo dekorasyonunda genellikle aydınlık ve ferah bir ortama uygun aydınlatmalar ön planda olsa da SPA benzeri bir ambiyans yaratmak için loş aydınlatmalar da tercih edilebilir. Ayna kenarlarında kullanılan aydınlatmalar, ortama farklı bir hava katılabilir. Loş aydınlatılmış mekanlar için Aydan veya Kaktüs 20, ferah aydınlatılmış bölümler için ise Atlas gibi renkler seçebilirsiniz.

Banyo Malzemeleri Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Banyo dizaynı ve banyo dekorasyonu için malzeme seçimi özen ve dikkat ister. İşte, banyo malzemeleri seçerken dikkat etmeniz gereken başlıca noktalar:

 • Öncelikle banyolar nemli alanlar olduğu için boya ve mobilyalar dahil kullanılan tüm malzemelerin suya dayanıklı olması gerekir.
 • Lavabo, klozet, duş kabini, duş teknesi, küvet gibi vitrifiye banyo üniteleri, banyonun ölçüsüne uyumlu ve kolay temizlenebilen modeller arasından seçilmelidir.
 • Banyo karoları; kaymayan, suya dayanıklı, uzun ömürlü ve temizliği kolay yapılabilen ürünler arasından tercih edilmelidir.
 • Banyo mobilyalarının işlevsel olması ve özellikle dar alanlar için depolama çözümleri sunması önemlidir.
 • Banyolar genellikle doğal ışığın kısıtlı olduğu alanlar olduğu için ferah ve aydınlık bir atmosfer için daha açık renkli malzemeler tercih edilebilir. mobilya ve eşyalar ile mekanı geniş gösterebilirsiniz. Duvarlarda iç cephe boyaları arasındaki Andezit 10 veya Bademi gibi açık renkleri tercih ederek geniş görünen alanlar oluşturabilirsiniz.
 • Banyo Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?

  Banyo içindeki eşya yerleşimini özenle planlayarak daha işlevsel ve ferah ortamlar yaratabilirsiniz. İşte, ideal banyo yerleşimi konusunda bilmeniz gerekenler…

 • Banyo yerleşimi, alanın dar ya da geniş olmasına göre planlanır. Banyonuzu tasarlarken sahip olduğunuz alandan maksimum verimi alacak şekilde planlama yapmalısınız.
 • Vitrifiye ünitelerinden kalan kısma banyonuzu düzenlemenize yardımcı olacak, şık tasarımlı banyo mobilyaları yerleştirebilirsiniz. Kapaklı banyo dolabı modelleri, banyo içi düzeni sağlayarak dağınık görünümün önüne geçebilir. Saç kurutma makinesi, tıraş makinesi gibi kişisel bakım aletlerinizi banyo dolabı içinde saklayabilir, hatta elektrik prizlerini de banyo dolabı içine yerleştirerek düzenli bir görünüm elde edebilirsiniz.
 • Lavabo üzerine aynalı dolaplar yerleştirerek de pek çok eşyanızı bu alanlarda muhafaza edebilirsiniz.
 • Banyo rafları ise hem düzen konusunda size yardımcı olur hem de banyo dekorasyon ürünleri sergilemeniz için size alan sunar. Küçük banyolara boş duvarlara raflar yerleştirerek yer kazanabilirsiniz.
 • Banyo aynası, lavabonun üzerine ev sakinlerinin rahatlıkla kendilerini görebileceği bir yüksekliğe asılmalıdır. Dar banyonuza ferahlık kazandırmak için lavabonun üstü dışında duvarlarda da ayna kullanımını deneyebilirsiniz.
 • El ve yüz havlusu askılarını lavabo hizasına, bornoz ve banyo havlusu askılarını ise daha yüksek noktalara monte edebilirsiniz.
 • Banyonuzda derz yenileme işlemi yapmak istiyorsanız “ Derz nedir, derz yenileme nasıl yapılır?” içeriğimizi okuyarak konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

 • Banyo Dekorasyon Stilleri Nelerdir?

  Zevkinizi yansıtan banyo modelleri arasından seçim yaparak hem şık hem kullanışlı bir banyoya sahip olabilirsiniz. Banyo dekorasyon önerileri aşağıdaki gibidir:

  Sade Banyo Dekorasyonu

  Minimal dekorasyondan hoşlananlar için sade banyo tasarımları idealdir. Sade banyo tasarımları, mekana ferah ve aydınlık bir görünüm katar. Başta beyaz olmak üzere Bademi, Pudra Kahve gibi renklerin öne çıktığı bu banyolarda fazla aksesuar kullanımından kaçınmak gerekir.

  Renkli Banyo Dekorasyonu

  Banyoda dinamik bir görünümü tercih edenler, canlı renk kullanımına yönelebilir. Sarı, pembe, kırmızı ve mor gibi renkler, banyo dekorasyonunda sıklıkla tercih edilen renklerdir. Banyo seramiklerini ve duvar rengini Işıltı 150, Atlas veya Karnaval 125 gibi canlı renkler arasından seçebilir; banyo perdesi, paspas, sabunluk ve havluluk gibi aksesuarlarla istediğiniz dinamik görünümü yakalayabilirsiniz. Siz de renklerin gücüne inanıyorsanız rengarenk banyolarla özgürleşin.

  Doğal Banyo Dekorasyonu

  Doğal malzemeler ve nötr renkler, banyonuzda ferah ve huzurlu bir atmosfer yaratmanıza yardımcı olabilir. Bambu, ahşap, taş gibi doğal malzemeler, toprak tonlarından yeşile doğayı yansıtan renkler hayalinizdeki doğal banyo tasarımının olmazsa olmazlarıdır. Bunun için Tan 145, Bademi, Nil Yeşili gibi renklerden faydalanabilirsiniz. Ayrıca hasır sepet, örme paspas gibi aksesuarlar, dekorasyonun doğallığına katkıda bulunur.

  Banyo Dekorasyon Örnekleri

  Farklı alan ölçülerine göre tercih edebileceğiniz banyo dekorasyon örnekleri ile hem şık hem de fonksiyonel alanlara imza atabilirsiniz. İşte, ilham alabileceğiniz banyo dekorasyon örnekleri…

  Geniş Banyo Dekorasyonu

  Geniş banyolar dekorasyon açısından pek çok avantaj sunar. Bu alanlarda oldukça farklı dekorasyon fikirlerini hayata geçirmek mümkündür. Örneğin, geniş banyolarda duş kabini yerine küvet kullanabilir, küveti dekorasyonun odak noktası haline getirerek etrafını çeşitli aksesuar ve aydınlatmalarla donatabilirsiniz. Hatta banyo bitkilerine de yer verebilirsiniz. Geniş banyolara iki lavabo birden yerleştirebilir, böylece daha işlevsel bir ortam yaratabilirsiniz. Geniş banyolar farklı dokuların, renklerin bir arada kullanımına da olanak tanır. Farklı banyo karosu modellerini bir arada kullanabileceğiniz gibi banyo duvar rengi konusunda da Kıvılcım 230 ve Irmak 25 gibi renklerle cesur tercihlerde bulunabilirsiniz.

  Küçük Banyo Dekorasyonu

  Küçük banyo dekorasyonu, zor görünse de doğru planlamayla dar alanlar son derece ferah ve işlevsel hale gelebilir. Bu tip banyolarda duş kabini kullanımı avantaj sağlar. Farklı noktalarda kullanılan aynalar ile mekan geniş gösterilebilir. Olabildiğince az aksesuar kullanımı ile daha derli toplu bir görünüm yaratmak mümkün olur. Sürgülü, kapaklı banyo dolapları ve raflar ile depolama alanları artırılabilir. Küçük banyoların daha ferah görünmesi için mümkün olduğunca doğal ışıktan, aydınlatma öğelerinden ve aynalardan faydalanabilirsiniz. Ferah bir görünüm için duvarlarınızda İpeksi 35 ve Lületaşı gibi renkler tercih edebilirsiniz.

  Siz de yukarıdaki dekorasyon fikirlerinden ilham alarak içinde vakit geçirmekten keyif alacağınız banyolara imza atabilirsiniz.

  Devamını gör.. Gizle..