Blog

Renk Paleti

Genç Odası Dekorasyon Fikirleri

Genç Odası Dekorasyon Fikirleri

Çocuğunuz büyüdükçe istekleri de zevkleri de değişir. Buna bağlı olarak da hem ihyaçlarına hem de değişen tarzına uygun bir oda dekorasyonu yapmanız da gerekir. Siz de çocuğunuzun renkli, özgür ve yaratıcı ruhunu yansıtacak bir genç odası tasarlayarak onu çalışmaya ve üretmeye daha çok motive etmeye, keyifli vakit geçirmesine destek olmaya ne dersiniz? Üstelik bunu yapmak için çocuğunuzun odasına yeni mobilyalar almanıza, büyük bütçeler ayırmanıza da gerek yok. Sizin için hazırladığımız genç odası dekorasyon fikirleri ile gençlerin hayalini süsleyecek bir genç odası dekorasyon tasarımı yapabilirsiniz.

Genç Odası Dekorasyonu Nasıl Olmalı?

Yeni bir genç odası dekorasyonu oluşturmak istiyorsanız aşağıdaki durumları dikkate alabilirsiniz:

 • Tüm seçimlerinizi odada vakit geçirecek gencin zevklerini, hobilerini, tarzını dikkate alarak yapın. Cesur seçimler yapmaktan kaçınmayın.
 • Kitaplar, teknolojik aletler, kablolar, okul araç-gereçleri vb. eşyalar için bolca raf ve depolama alanı oluşturmaya çalışın. Eğlenceli ve yaratıcı dokunuşlar katın. Desenleri, renkleri, tarzları karıştırarak hayal gücünü yansıtacak bir dekorasyon yaratın.
 • Mutlaka bir dinlenme ya da keyif köşesi hazırlayın. Çalışma, uyuma ve dinlenme alanları için farklı renkler, tarzlar kullanarak bu alanları birbirinden ayırın.
 • Sevdiği sanatçıların, sporcuların eserlerini yansıtan aksesurlara yer verin. Rahatlığı ön planda tutun. Bunun için yastıklar ve minderlere de mutlaka yer verin.
 • Sadece tavan lambası ile yetinmeyin. Çocuğunuzun çalışırken kullanacağı bir masa lambası, gece okurken yararlanacağı bir abajur ya da dinlenme köşesine özel bir lambader… Odanın tasarımına göre farklı aydınlatma seçeneklerini değerlendirin.
 • Genç Odası Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

  Genç odası için en doğru duvar rengi seçimini yapmak için mobilyaların ve kullandığınız aksesuarların rengini dikkate alabilirsiniz. Her mobilya ile uygun olması için daha nötr renklere yönelebilirsiniz. Filli Boya’nın Kum Beyazı, Aydan, İpeksi, Lületaşı ve Aki renkleri her mobilyaya ve her zevke uyacak duvar boyası renkleri arasında. Üstelik bu renklerden biri ile boyadığınız duvarı canlı bir renk kullanarak boyutlandırabilirsiniz.

  Tek bir duvarı renkli tutarak vurgu da yapabilirsiniz. Filli Boya’nın Kozmik 120, Karnaval 125, Koral 120, Işıltı 120, Kaktüs 95 gibi renklerini kullanarak bir duvarı vurgulayıp renklendirebilirsiniz. Pastel renkleri seven çocuğunuzun odasının tüm duvarlarını Filli Boya’nın Nil Yeşili, Çisil, Kozmik 40, Pastel Pembe renklerinden birine boyayabilirsiniz. Modern bir tarz yakalamak için Andezit 65, Hasır 360, Brom, Hasır gibi renkleri tercih edebilirsiniz.

  Genç Odası Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?

  Genç odası yerleşimi yaparken eğer yeriniz varsa uyuma, dinlenme ve çalışma alanlarını birbirinden farklı duvarlara doğru hizalayabilirsiniz. Yatağı duvarı ortalayacak şekilde yerleştirdikten sonra karşısına çalışma masasını yerleştirebilir, yatağın sol ya da sağ yanına bir koltuk ya da minderler yerleştirerek dinlenme alanı oluşturabilirsiniz. Çalışma masasını mümkünse pencere önüne yerleştirerek çalışma motivasyonunu artırabilirsiniz.

  Eğer küçük bir odanız varsa farklı bir yerleşim yapabilirsiniz. Ranza formunda hazırlanan, alt kısmına bir çalışma masası yerleştirebileceğiniz kompakt oda takımları küçük bir oda için ideal olacaktır. Yine küçük alanlarda çok fazla mobilyadan kaçınmaya çalışın. Çalışma masası yerine duvara monte edilen ve kullanılmadığı zaman katlanıp yer kaplamayacak hale gelen bir masa kullanabilirsiniz. Geniş bir koltuk yerine armut minder tercih edebilir, yine yerden tasarruf edebilirsiniz.

  Genç Odası Nasıl Yenilenir?

  Çocuğunuz büyüdükçe ihtiyaçları da zevkleri de değişir. Büyüyen ve artık bir genç olan çocuğunuzun odasını yeni mobilyalar almadan da değiştirebilirsiniz. Bunun için size birkaç önerimiz var.

  Mobilyalarını Boyayarak Yepyeni Bir Görünüme Kavuşturun

  Çocuğunuzun çocukluk döneminden kalma renkli karyolasını, komodinini, şifonyerini ve dilediğiniz mobilyalarını beyaz ya da siyah gibi gençler için çok daha uygun renklere boyararak işe başlayabilirsiniz. Eğer kullanacağınız eşyaların metal kısımları varsa Filli Boya Metalmaxx Flat ürününden destek alabilirsiniz. Ahşap, cam gibi farklı yüzeyler içinse Filli Boya Afilli Multisurface Acrylic Matt boyayı kullanabilirsiniz. Tüm mobilyaları tek bir renk ile değiştirebilir ya da karyolayı farklı, komodini farklı renkle boyayarak kontrast da yaratabilirsiniz.


  Duvarlarına Yeni Bir Renk ve Boyut Katın

  “Duvar Rengi Nasıl Seçilir?” alt başlığında da belirttiğimiz gibi nötr ve açık renkli duvar boyaları renklendirmek ve boyutlandırmak için oldukça elverişli. Örneğin, Momento Max Kırık Beyaz ile boyadığınız duvarın üzerine Momento Max Işıltı 150 ile geometrik bir desen çizebilir, duvara bambaşka bir boyut kazandırabilirsiniz. Capcanlı sarı rengin enerjisini taşıyan Işıltı 150 ile odaya yepyeni bir atmosfer kazandırabilirsiniz. Genç odası duvar dekorasyonu yapmak isteyenler için çok pratik olacak bu işlemi, yatağın bulunduğu duvara uygulayarak yatak için şık bir çerçeve de yapabilirsiniz. Dilerseniz Afili Stencil modellerinden faydalanabilir, her bir şekli farklı renkte boyayarak duvarın daha renkli görünmesini de sağlayabilirsiniz.

  Dekorasyon Ürünlerinden Faydalanın

  Dilerseniz kendinizin ve çocuğunuzun ürettiği dilerseniz de satın aldığınız birkaç yeni obje ile genç odasının yeni görünümünü tamamlayabilirsiniz. Posterler, raflar, kitap tutucular, duvar saatleri, çalışma masası aksesuarları, renkli ev tekstil ürünleri, perdeler… Tamamı çocuğunuzun zevkini yansıtacak genç odası dekorasyon ürünleri ile odanın havasını değiştirebilirsiniz.

  Kendin yap projeleri yapmayı çok seviyorsanız Filli Boya’nın Afilli Ev Bakımı, Hobi ve Güzelleştirme ürünlerinden de destek alarak birbirinden yaratıcı objeler de tasarlayabilirsiniz. Eski bir çerçeveyi yeni ve çok havalı bir poster çerçevesine çevirebilir, mutfakta fazla gelen cam kavanozları boyayarak şık mumluklar, vazolar oluşturabilirsiniz.

  Siz de Filli Boya ürünlerinden destek olarak çocuğunuzun odasını yenilemeye hemen şimdi başlayabilir, büyüyen çocuğunuzun ihtiyaçlarına ve zevkine uygun bir dekorasyon oluşturabilirsiniz.

  Devamını gör.. Gizle..