Blog

Renk Paleti

Modern Ev Dekorasyonu Fikirleri

Modern Ev Dekorasyonu Fikirleri

Modern tanımı, tasarımda ve dekorasyonda sıklıkla yanlış kullanılan ifadelerden biri. Genellikle güncel trendleri ifade eden çağdaş dekorasyon ile karıştırılan modern dekorasyon, 20. yüzyılda ortaya çıkan modern tasarım akımına dayanıyor. Doğal malzemelerden, nötr renklerden ve sadelikten güç alan modern ev dekorasyonu, fonksiyonu formdan önde tutmasıyla yani işlevselliğe önem vermesiyle biliniyor. Minimal ev dekorasyonunun yanı sıra İskandinav ve Bauhaus tarzlarıyla benzerlikler taşıyan modern ev dekorasyonu hakkında merak ettikleriniz burada…

Modern Ev Dekorasyonu Özellikleri Nelerdir?

Şık bir estetiğe sahip olan işlevsel ve ferah mekanlar yaratmaya odaklanan modern ev dekorasyonu, zamansız tarzıyla çok uzun yıllardır en popüler dekorasyon tarzları arasındaki yerini koruyor. Modern ev dekorasyonunun başlıca özellikleri ise şu şekilde sıralanabilir:

 • Yalın çizgiler: 20. Yüzyılın başlarındaki klasik tarzlara bir nevi tepki olarak doğan modern tasarımda karmaşadan uzak çizgiler, yalın tasarımlar ve düzenli alanlar öne çıkıyor.
 • Nötr renkler: Şık ve modern ev dekorasyonu ile özdeşleşen renkler; beyaz, bej ve toprak tonları. Ana renk paletinde genelde açık renkler yer alsa da modern tasarımda özellikle mobilya ve aksesuar tarafında siyah da önemli yere sahip. Siz de Filli Boya iç cephe renkleri arasından Karbeyaz, Andezit 25, Haki, Hasır 260 gibi renklerle evinizde modern bir hava estirebilirsiniz.
 • Doğal malzemeler: Modern ev dekorasyonu örnekleri, doğal ve organik malzemelerin hakimiyeti ile dikkat çekiyor. Başta çam, meşe, akçaağaç gibi doğal ahşap malzemeler olmak üzere mermer ile diğer doğal taşlar, cam ve deri modern dekorasyonun yapı taşları. Metal de modern dekorasyonda kendisine sıklıkla yer bulan bir diğer malzeme.
 • Fonksiyonel mobilyalar: Modern dekorasyonda işlev ve estetik arasında kusursuz bir denge kurmak önemlidir. Hem şık görünen hem de işlevsel yönleri olan mobilyalar, modern dekorasyonun olmazsa olmazları.
 • Geometrik figürler: Yalın çizgilere eşlik eden geometrik figürler, modern dekorasyonda önemli role sahip. Geometrik figürlere mobilyalarda, halı ve kilimlerinizde, ev tekstili ürünlerinde yer verebileceğiniz gibi duvarınıza geometrik figürlerle süslü tablolar da asabilirsiniz.
 • Doğal ışık: Modern tarz dekorasyon açısından mekanın ferah ve havadar görünmesi önemli. Bu nedenle doğal ışıktan olabildiğince faydalanmak gerekiyor. Bunun için de pencerelerin önünü mümkün olduğunca açık tutmaya çalışın. Perde seçiminde ise kalın ve koyu renkli tekstiller yerine açık renk tüller ve ince güneşliklere yönelebilirsiniz. Aydınlatma rengi olarak ise daha samimi ve sıcak bir etki yarattığı için sarı ampullü aydınlatmalara öncelik verebilirsiniz.
 • Modern Ev Dekorasyonu İçin Duvar Rengi Önerileri

  Modern ev iç dekorasyon örnekleri zamansız ve popüler tarzı oluşturur. En çok tercih edilen renklere göz atmanız, dekorasyonunuzu oluştururken seçim yapmanızı kolaylaştırabilir. Modern dekorasyonda açık ara öne çıkan renk, beyaz tonları . Hem duvarlarınızda hem de diğer dekorasyon unsurlarında beyazı kullanarak yalın ve etkileyici bir tasarıma imza atabilirsiniz. Filli Boya iç cephe boyaları içinden Aydan, Kum Beyazı, Kırık Beyaz, Lületaşı gibi renkleri seçebilir, parlaklık türü olarak tercihinizi ipeksi ya da mat tonlardan yana kullanabilirsiniz.

  Nötr renkler ve toprak renkleri de modern dekorasyon tarzının evlerde yaratmak istediği etkiye katkı sağlıyor. Monokrom stil, yani bir rengin farklı tonlarının bir arada kullanılması da duvarlar için renk konseptleri arasında öne çıkıyor. Örneğin; grinin farklı tonlarının birlikteliğiyle monokrom stili duvarlarınıza yansıtabilirsiniz. Filli Boya’nın Andezit 10, Andezit 40, Andezit 50 renklerini bir arada kullanarak modern ev tasarımı ile uyumlu duvarlara sahip olabilirsiniz.

  Odalara Göre Modern Dekorasyon Fikirleri

  Modern ev dekorasyonu, yalın çizgileriyle her yaştan ve her zevkten insana hitap etmeyi başarıyor. Siz de modern ev dekorasyonu fikirleri arıyorsanız evinizin farklı odaları için ilham verici önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz.

  Salonunuzda Siyah ve Beyazı Buluşturun

  Evinizin tüm odaları içerisinde salon, tarzınızı en çok yansıttığınız alan. Ev dekorasyon modern salon örnekleri beyaz rengin hakimiyetinde olsa da bu tabloya biraz da siyah katarak son derece etkileyici bir atmosfer yaratabilirsiniz. Kırık Beyaz veya Aydan rengine boyadığınız evinizde, siyah ağırlıklı tablo veya objeler kullanarak kontrast yaratın.

  Doğadan İlham Alın

  Modern ev dekorasyonunda doğal malzemelere ve renklere bolca yer var. Duvarlarınız için renk seçimi yaparken de klasik renklerin dışına çıkarak doğadan ilham alan tonları evinizin her odasında kullanabilirsiniz. Açıktan koyuya, yeşilin en güzel tonlarını sunan Yaprak ve Kaktüs renk serileri evinize canlılık ve doğallık katar.

  Mutfağınızda Ahşaba Yer Açın

  Modern dekorasyonun olmazsa olmazlarından doğal ve organik malzemeleri mutfağınızda kullanabilirsiniz. Modern ahşap ev dekorasyonu için mobilyalarda ve detaylarda doğal ahşaba bolca yer açabilirsiniz. Mutfak dolaplarınızı, masa ve sandalyelerinizi ve hatta tezgahınızı ahşap materyalden seçebilirsiniz. Doğal ahşapla mükemmel bir uyum için duvarlarınızda Kozmik 155 gibi koyu mavi tonlarını, Irmak 60 gibi yoğun yeşilleri tercih edebilirsiniz. İştah açıcı sarı ve turuncunun yansımalarıyla Kehribar serisi de ahşapla en uyumlu renk seçeneklerini sunuyor. Ahşap ağırlıklı mutfağınız paslanmaz çelik beyaz eşyalar ile de büyük uyum yakalayacaktır.

  Modern Yatak Odanıza Kişisel Dokunuşlar Katın

  Yatak odası, evin içerisinde stilinizi en özgürce yansıtabileceğiniz alan. Burada modern dekorasyonun yalın çizgiler, nötr renkler, doğal malzemeler gibi tasarım kodlarını takip ederken bir yandan da kişisel stilinizi yansıtabilirsiniz. Modern dekorasyonun en cazip yanlarından biri de nötr alanın içerisinde eklektik ve renkli dokunuşlara yer açması. Siz de cesur desenlere ve parlak renklere sahip ev tekstilleri, kırlentler, tablolar ve yeşil bitkiler ile modern olduğu kadar dinamik bir yatak odası yaratabilisiniz. Işıltı 150, Kehribar 90, Kıvılcım 230 gibi canlı tonlarla yatak odanıza renk katabilir, her güne enerji dolu bir başlangıç yapabilirsiniz.

  Devamını gör.. Gizle..