Blog

Renk Paleti

Odalarda Işığa Göre Duvar Rengi Seçimi

Odalarda Işığa Göre Duvar Rengi Seçimi

Eviniz için dekorasyon kararları almak, zaman zaman kafa karıştırıcı olabilir. Özellikle duvar boyası rengi seçiminde pek çok farklı kritere dikkat etmek gerekir. Bunlardan biri de mekânın aldığı ışıktır. Odanın gün içerisinde aldığı ışık oranına uygun renklerin seçilmemesi, hedeflenen görünümden çok daha farklı sonuçlara sebep olabileceğinden ışığa göre duvar rengi seçimi konusu önemlidir.

Sarı ışık ortama sıcaklık hissi verirken, floresan lamba mavilik hissiyle soğuk renkleri ön plana çıkarır. Karteladan seçilen ya da başka bir mekanda görülüp beğenilen bir renk, evinizin duvarına uygulandığında aynı görünmeyebiliyor. Renk seçim yapılırken, boyanın uygulanacağı duvarın hangi açı ve oranda gün ışığı aldığı ve mekandaki aydınlatma türünün ne olduğunun dikkate alınmasını öneriyoruz.

Gelin, ışığa göre oda duvar boyası seçimi nasıl yapılır, doğru bir seçim yapmak için nelere dikkat etmek gerekir birlikte inceleyelim.

Tüm Gün Işık Alan Odalar İçin Renk Seçimi

Duvar rengi seçerken odaların konumuna dikkat edilmelidir. Odaların baktığı yöne bağlı olarak alacakları güneş ışığı oranı gün içerisinde değişkenlik gösterir. Ancak tüm gün ışık alan odalar için tercihte bulunurken çok daha rahat hareket edebilirsiniz. Bu kategoride yer alan aydınlık odalarınız için zevkinize ve odanın büyüklüğüne göre Aki , Andezit 10 gibi açık tonlar veya Rezene 170 , Yudum 230 gibi vurgulu tonları seçebilirsiniz. Vurgulu ve koyu renkleri odanın tümünde kullanmak yerine tek duvarında da tercih edebilirsiniz.

Gün boyunca güneş ışığı alan yaşam alanlarında dingin bir atmosfer yaratmak için mavinin açık tonlarına yönelebilirsiniz. Alternatif olarak altın tonlarındaki iç cephe renkleri ile gün boyunca değişen açılarla odaya giren güneş ışığının yarattığı etkiyi çok daha çarpıcı hale getirebilirsiniz. Tüm bu seçeneklere ek olarak gün boyunca ışık alan odalar için gri tonları da ideal renk seçenekleri arasındadır.

Sabah Işık Alan Odalar İçin Renk Seçimi

Doğu yöne bakan odalar sabah ışığını yoğun olarak alır. Evinizin doğu yönündeki odaları gündüz ışığını yoğun, akşam ışığını az alacaktır. Yalnızca sabah ışık alan yaşam alanları için duvar renkleri seçerken pastel tonları tercih edebilirsiniz. Zira bu renkler sayesinde sabahın ilk ışıklarında pembemsi, öğlene doğruysa maviye kayan ışık ile uyumlu görünüm elde etmeniz kolaylaşır. Bu renkleri kullanarak aynı zamanda öğleden sonraki gölgeli saatlerde dahi odanızın daha aydınlık görünmesini sağlayabilirsiniz.

Özellikle mavi ve açık yeşil renkler, sabah güneşi alan odalar için en ideal renkler arasındadır. Filli Boya renk kartelamızdan Buket 20 , Frezya gibi renkleri bu odalarda tercih edebilirsiniz. Yaşam alanınızın konumunu ve öğleden sonra gölge artış oranını hesaba katarak farklı renk seçeneklerini de değerlendirebilirsiniz.

Akşamüstü Işık Alan Odalar İçin Renk Seçimi

Batı yönüne bakan odalar akşamüstü yoğun, günün ilk saatlerinde ise daha az ışık alır. Akşamüstü ışık alan odalar, günün ilk saatlerinde görece daha karanlık olabilir. İlerleyen saatlerde ise gölgeler kademeli olarak azalarak yerini gün ışığının aydınlığına bırakmaya başlar. Bu nedenle yalnızca akşamüstü ışık alan odalar için duvar rengi seçimi yaparken odayı daha aydınlık kılacak renklerin seçilmesini öneriyoruz.

Sarı tonları, aydınlık ve bir o kadar da sıcak ortamlar yaratmak söz konusu olduğunda ilk akla gelen renklerdendir. Yaşam alanınıza daha huzurlu ve sakin bir hava katacak sarı tonları için Limoni , Kehribar 120 yi seçebilirsiniz. Ortama biraz da renk ve enerji katmak içinse narçiçeği başta olmak üzere kırmızının farklı tonlarına yönelebilirsiniz. Enerjik kırmızı tonlarından Karnaval 125 ve Koral 120 odanızda hoş bir ambiyans yaratmaya yardımcı olur.

Yapay Işıkla Aydınlanan Odalar İçin Renk Seçimi

Işık ve boya renkleri arasında kusursuz bir ahenk yakalamak için odanın nasıl aydınlatıldığını mutlaka göz önünde bulundurmak gerekir. Aydınlatmada kullanılan yapay ışık kaynağının çeşidi, duvar boyası renginin alt tonuna göre farklı yansımaların ortaya çıkmasına neden olabilir. Alt ton, onu benzer renklerden ayrıştıran ana rengin altındaki bir rengin hafif etkisidir. Alt ton diğer renklerle veya belirli bir ışık altında eşleştirilme yapılana kadar bazen kolayca anlaşılmaz. Bu nedenle duvar boyanızda odanızın sarı veya beyaz aydınlatmaya sahip olması rengin alt tonuna göre farklı algılanmasına sebep olabilir.

Evinizde gün ışığı almayan ve sadece yapay ışıkla aydınlanan bir oda varsa aydınlatmanın rengi duvar boyası renk seçiminde önem kazanır. Yapay gün ışığı olarak da bilinen sarı ışıkla aydınlatılan odalarda rengin turuncu ve sarı yansımaları ortaya çıkar. Bu tarz odalarda bej tonlarındaki Aki veya Lületaşı gibi renklerimizle daha ferah ve sıcak bir ambiyans yaratabilirsiniz.

Beyaz renkli aydınlatmalar ise renklerin mavi, yeşil alt tonlarını öne çıkarır. Bunun için beyaz ışıklı odalarda ev boyası renkleri belirlerken mavi ve yeşil alt tonlu renklerden seçim yapabilirsiniz. Filli Boya kartelamızdan Kozmik 25 , Irmak 20 gibi tonlar ile modern mekânlar yaratabilirsiniz. Binlerce renk arasından evinizin ışığına uygun renkleri seçmekte kararsız kalıyorsanız Filli Boya İlham Paketi nden faydalanarak içinize sinen seçimler yapabilirsiniz. İlham Paketi, ev boyası renkleri belirlemenizde doğru seçimler yapmanızı kolaylaştırır.

İlham Paketi ile Işığa Göre Duvar Rengi Seçimi Artık Çok Kolay

Işığa göre duvar rengi seçimi yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar yalnızca alt ton etkisinden ibaret değildir. Karteladan bakıp evi aydınlık gösteren boya rengi olabileceğini düşündüğünüz bir renk tonunu kullandığınızda beklentilerinizi karşılamayan bir görünümle karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu nedenle boya seçimi yaparken odanın aldığı ışık seviyesinin yanı sıra mobilya ve perdeler gibi diğer dekoratif ögelerle olan uyumu dikkate alınarak duvarda renk denemeleri yapmak önemlidir.

Evinizin duvarları için doğru renkte boyayı seçmek için Filli Boya İlham Paketi nden yardım alabilirsiniz. Filli Boya nın en çok tercih edilen ve kombinlenen renklerini evinizde denemenize olanak tanıyan İlham Paketi sayesinde kullanmak istediğiniz rengin mekândaki ışığa uygun olup olmadığını görebilirsiniz.

İlham Paketi ndeki deneme boyu ürünleri duvarlarınıza uyguladıktan sonra gün içinde ışığa göre değişimlerini takip edebilir, beğendiğiniz renklerdeki boyalarda karar kılabilirsiniz. Yaşam alanlarınıza en uygun duvar boyası renklerini belirlemek için hemen İlham Paketi ile deneyerek görün.

Devamını gör.. Gizle..