Blog

Renk Paleti

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Oturma Odası Dekorasyon Fikirleri

Günün yorgunluğunu attığınız, koltukta uzanıp film seyrettiğiniz, samimi bir ortamda konuklarınızla sohbet ettiğiniz oturma odası, evde en uzun zaman geçirdiğiniz odalardan biridir. Bu nedenle oturma odası dekorasyonu hem estetik hem de mümkün olduğunca pratik ve işlevsel olmalıdır. Peki, oturma odası dizaynı nasıl yapılır? Oturma odası dekorasyon fikirleri hakkında merak edilen konu başlıklarına yakından bakalım.

Oturma Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Oturma odası dekoru için en önemli anahtar noktalardan biri, odak noktası belirlemektir. Özellikle büyük oturma odalarının dekorasyonunda ilk yapılması gerekenler arasında görsel anlamda bir odak noktası oluşturmak bulunur. Örneğin, büyük bir oturma grubunuz varsa salonun odak noktasını oturma odası ürünleri meydana getirir. Ana odak noktasından sonra diğer mobilyalar ve dekoratif unsurlar bu odağın etrafında oluşturulur.

Oturma Odası Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Evinizde renk seçiminin belki de en önemli olduğu yer, oturma odasıdır. Eğer oturma odası dekorasyonu için duvarınızı hangi renge boyayacağınıza ya da hangi renk mobilya alacağınıza karar vermeye çalışıyorsanız ilk dikkat etmeniz gereken nokta, seçtiğiniz rengin odanın geri kalanıyla uyumlu olmasıdır. Örneğin, seçtiğiniz duvar renginin zemin ve perdeler ile uyum sağlayıp sağlamayacağına dikkat etmelisiniz. Bu konudaki altın kural ise şu şekildedir: Bir odadaki renk sayısı en fazla 6 olmalıdır. Bunların üçü aynı renk ailesinden gelmeli, ikisi ise yan renk olmalıdır. Diğer bir renk ise ana renklerle kontrast veya uyum oluşturacak bir ton olabilir. Oturma odası dekorasyonu için Filli Boya iç cephe boyaları arasındaki Kumtaşı veya Havana renk tonlarını, Hasır 295 ile bir araya getirerek hoş bir kombinasyona imza atabilirsiniz. Birbiriyle uyumlu renkler kullanarak odanızın karmaşadan uzak ve huzurlu bir alan haline gelmesini sağlayabilirsiniz. Dilerseniz duvarlar için farklı renk konseptleri oluşturmak adına Andezit 25, Kaktüs 20 veya Haki gibi tonlardan da yararlanabilirsiniz.

Oturma Odası Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Oturma odasında mobilya seçimi bir diğer önemli konudur. Oturma odalarında konforu sağlamak önemlidir. Bu nedenle seçeceğiniz koltuk ve kanepelerde rahatlık, tasarımdan her zaman önce gelmelidir. Öte yandan oturma odası alanları genelde salondan daha küçüktür. Hem konforlu bir alan oluşturmak hem de küçük oturma odalarına daha geniş bir atmosfer kazandırmak için az mobilya kullanmak mantıklı olur. Oturma odası ürünleri seçerken minimal obje ve eşyalara yer vererek daha ferah alanlar yaratmak mümkündür. Bunun yanında küçük oturma odaları için açık duvar renkleri ile ortamı daha aydınlık gösterebilirsiniz. Ya da odaya hareket katmak için tek duvar boyama çözümlerinden yararlanabilirsiniz.

Oturma Odası Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Yaşam alanlarının diğer bölümlerinde olduğu gibi oturma odası için de amaç gün ışığından maksimum derecede yararlanmak olmalıdır. Açık renkli ürünler seçmek, ferah ve aydınlık bir görünüm için altın kuraldır. Ayrıca farklı aksesuarlar satın alarak oturma odalarındaki renk yoğunluğunu daha farklı hale getirebilirsiniz. Oturma grubu seçerken sade, işlevsel ve konforlu eşyalar seçmek ve eşyaları alanın ölçülerine göre yerleştirmek önem taşır. Küçük mekanlar için ufak boyutlu mobilyalar geniş alanlar için ise L koltuklar ideal seçimler olabilir. Öte yandan koltuk, TV ünitesi gibi büyük eşyaların arkasında bulunan duvarlarda farklı renk uygulaması ile odanın derinliğinin artırmanız da mümkün. Örneğin, bej tonlu salon duvarlarınızda koyu kahverengi renklerinden Tan 270 veya gri tonlu salon duvarlarınızda Andezit 60 gibi koyu griler ile vurguyu arttırarak mekanı zenginleştirebilirsiniz.


Oturma Odası Dekorasyon Stilleri Nelerdir?

Farklı tarzlara hitap eden oturma odası modelleri dekore etmek mümkün. Hayalinizdeki stile uygun unsurları bir arada kullanarak göz alıcı mekanlar yaratabilirsiniz. İlham alabileceğiniz başlıca oturma odası dekorasyon önerileri şu şekildedir:

Modern Dekorasyon

Göz yormayan, minimalist bir tarz oluşturmak için modern oturma odası dekorasyonu sizin için ideal. Beyaz, gri, bej, veya kahverengi gibi nötr renklerdeki mobilya ve koltuklarınızı canlı renklerde tablolar, abajur, kırlent ya da dekoratif unsurlarla eşleştirmeyi deneyebilirsiniz. Duvar renginde ise İpeksi 35 ve Kırık Beyaz gibi ferah renklerin “ipeksi mat” dokulu boyalarını, bitişe göre duvar boyaları arasından seçerek modern bir stil oluşturabilirsiniz.

Bohem Dekorasyon

Bohem tarz günümüzde en çok tercih edilen dekorasyon stillerinden biridir. Renkli ve dinamik bir dekorasyon düzeni olarak bilinen bohem stil için etnik desenlere sahip yer minderleri, el işi kılıflar, hasır sepetler, salaş örtüler ve etnik abajurlardan yararlanabilir, bitkilerle mekana özgün bir dokunuş katabilirsiniz.

Oturma Odası Dekorasyon Örnekleri

Farklı oturma odası örnekleri için odanın ölçüsüne göre hareket edebilirsiniz. İşte, bu konuda bilmeniz gerekenler…

Küçük Oturma Odası

Duvarlar, evin en geniş alanını oluşturduğu için seçeceğiniz renk mekanın boyutunu doğrudan etkileyecektir. Daha aydınlık duvarlar, mekanı daha ferah ev geniş gösterir. Duvar rengini doğru seçmek bu noktada önemlidir. Lületaşı ve Kum Beyazı gibi açık renk duvar renkleri ile ortamı geniş gösterebilirsiniz. Küçük oturma odanızı yer kaplamayan duvar aydınlatmaları ile daha canlı kılabilirsiniz. Desenli ve dikkat çekici minderler ile mekana hareket kazandırabilirsiniz. Duvara monte edilebilen raf üniteleri ile oturma odanızda ekstra depolama alanı yaratmanız da mümkün.

Büyük Oturma Odası

Geniş oturma odalarında mobilya ve aksesuar seçimi yapmak, dar alanlara göre daha kolaydır. Ancak bu noktada odada bulunan ürünlerin birbiriyle uyum yakalamasına önem vermelisiniz. Hem alanın bütünlüğü hem de eşyaların birbiriyle uyumu doğru bir dekorasyonun olmazsa olmazıdır. Geniş L koltuklar, koyu duvar renklerine kontrast oluşturacak objeler, tablolar ve şık aydınlatmalar geniş oturma odaları için tercih edilebilir. Büyük oturma odaları için koyu duvar renklerine yer verebilir veya kontrast renk geçişlerinden yararlanabilirsiniz.

Siz de oturma odası dekorasyonu ipuçlarından yararlanarak stil sahibi mekanlar oluşturabilir, renklere göre duvar boyaları arasından seçim yaparak Filli Boya dokunuşunu evinize taşıyabilirsiniz.

Devamını gör.. Gizle..