Blog

Renk Paleti

Balkon Dekorasyon Fikirleri

Balkon Dekorasyon Fikirleri

Balkon dekorasyonu, genellikle küçük metrekareye sahip olan balkonları kullanışlı hale getirmek açısından önem taşır. İşlevsel dekorasyon ipuçları ile balkonunuzun alanını verimli kullanabilir; saksılar, dekoratif objeler, minderlerle balkon dekorasyonuna renk katabilirsiniz. Peki, balkon dizaynı nasıl yapılır, en yeni balkon dekorasyon fikirleri nelerdir? Gelin balkon dekoru hakkında öne çıkan başlıkları hep birlikte inceleyelim.

Balkon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Evlerin ve iş yerlerinin en keyifli alanları olan balkonları şık seçimlerle dekore ederek kullanışlı ve hoş görünümlü mekanlar yaratabilirsiniz. Balkon dekorasyonu yaparken balkonun boyutunu ve açık ya da kapalı oluşunu göz önünde bulundurmanızda fayda var. Öncelikle balkonda rahat oturma alanları yaratabilirsiniz.Bunun için küçük balkonlarda katlanır balkon masası ve sandalyeleri kullanabilir, büyük balkonlarda ise oturma gruplarına yer verebilirsiniz. Açık balkonlarda suya dayanıklı balkon ürünleri kullanmak önemlidir. Balkonunuzu güzelleştirmek için bitki ve çiçeklerden, dekoratif objelerden, aydınlatma aksesuarlarından faydalanabilirsiniz. Balkon tasarımında dikkat etmeniz gereken noktalar ise şu şekildedir:

Balkon Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Balkon için boya seçimi yaparken alanın açık ya da kapalı olması belirleyicidir. Açık balkonlarda dış cephe renkleri , kapalı balkonlarda ise iç cephe renkleri arasından seçim yapabilirsiniz. Balkon duvar rengi seçerken zeminin ve balkon mobilyalarınızın renklerine göre hareket edebilirsiniz. Ayrıca dekorasyon tarzınız da renk seçiminde belirleyici olabilir. Her tarza uygun Filli Boya dış cephe renkleri renklerinden 32S3, 37S3, 2S3 38S3 gibi tonları tercih edebilir, balkonunuza ferah bir atmosfer kazandırabilirsiniz.

Balkon Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Uzun yıllar boyunca severek kullanacağınız balkon mobilyalarını seçerken dikkat etmeniz gereken başlıca kriterler şunlardır:

 • Balkon mobilyası seçiminde dikkat edilmesi gereken en önemli nokta, balkonun boyutu ve şeklidir. Balkon mobilyalarınız metrekareden maksimum faydalanmanızı sağlamalı, alanı daraltmamalıdır.
 • Balkonlar neme ve güneş ışığına maruz kalabilen alanlar olduğu için mobilyaların seçiminde malzeme kalitesine ve dayanıklılığa dikkat edilmelidir.
 • Duvar ve zemin renkleri ile bütünlük sağlayan balkon mobilyaları ile görsel açıdan uyumlu bir dekorasyona imza atabilirsiniz.
 • Balkon mobilyalarınızın kişisel zevkinizi yansıtması ve evin geri kalanıyla uyumlu olması da seçim sırasında belirleyici olabilir.
 • Küçük balkonlar için katlanabilir, portatif mobilyalara yönelebilirsiniz. Büyük balkonlarda ise masa ve sandalyelerin yanı sıra şezlong, salıncak, oturma grubu gibi mobilyaları tercih edebilirsiniz.
 • Balkon Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?

  Konforlu, işlevsel balkon modelleri için eşya yerleşimine özen göstererek alanı daha ferah hale getirebilirsiniz. Rahat hareket edebilmek için masa ve sandalyeleri balkonun köşesine yerleştirebilirsiniz. Alanınız darsa duvara ya da balkon demirlerine monte edilebilen katlanabilir ürünleri tercih etmeniz de mümkün. Depolama ve dekoratif objeleri sergileme amacıyla büyük balkonlarda dolaplara, küçük balkonlarda ise duvara asılabilen raflara yer verebilirsiniz. Yaz günleri için güneşin hangi açıdan vurduğunu gözlemleyerek o noktaya bir balkon şemsiyesi koyabilirsiniz. Mobilyalardan geriye kalan alana balkon kilimi serebilir, rengarenk saksılar içerisinde bitkiler yerleştirebilirsiniz. Zeminden tasarruf etmek için saksılarınızı duvara ya da balkon demirlerine de asabilirsiniz.

  Balkon Dekorasyon Örnekleri

  Balkon dekorasyonu yaparken mekanın boyutuna göre hareket ederek içinde keyifli zaman geçirebileceğiniz alanlar oluşturabilirsiniz. İşte, farklı boyutlara göre bazı balkon dekorasyon örnekleri…

  Küçük Balkonlar

  Eğer dar bir balkonu dekore ediyorsanız kullanacağınız mobilyalar oldukça önemli. Küçük balkonunuzda katlanabilir masalar tercih ederek yerden tasarruf edebilirsiniz. Büyük mobilyalar yerine daha küçük modeller seçerek dar balkonunuzu doğru bir şekilde dekore edebilirsiniz. Duvarlarınızda açık tonlar tercih ederek alanı daha ferah gösterebilirsiniz. Filli Boya dış cephe boyaları arasından 40S5 ve 38S5 gibi seçenekler istediğiniz ferah etkiyi yaratmanıza yardımcı olabilir.

  Geniş Balkonlar

  Eğer büyük bir balkonunuz varsa yuvarlak masalar seçerek şık alanlar oluşturabilirsiniz. Geniş balkonunuzda şezlongdan salıncağa farklı mobilya türlerine de şans verebilirsiniz. Balkonunuzu gösterişli objeler, saksılar ve bitkilerle süsleyebilir, Kehbribar 215 ve Kaktüs 95 gibi renklerle canlı ortamlar oluşturabilirsiniz.

  Siz de yukarıdaki balkon dekorasyon önerileri ışığında hayalinizdeki balkona hayat verebilir, duvarlar için farklı renk konseptleri ile stil sahibi mekanlara imza atabilirsiniz.

  Kendin Yap Projeleri ile Balkona Şıklık Katın

  Balkonunuzu kendin yap projeleri ile özgün alanlara dönüştürebilirsiniz. Afilli sprey boyalarıyla vazo boyama yaparak ortama canlı bir hava kazandırmanız mümkün. Eskimiş balkon korkuluklarını renklendirme işlemleri için ise metal boya renkleri arasından seçeceğiniz farklı renklerle bakımlı hale getirebilirsiniz. Balkonunuzda yapacağınız minik dokunuşlar ile ilham veren alanlar tasarlayabilirsiniz.

  Devamını gör.. Gizle..