Blog

Renk Paleti

Dolap Yenileme Fikirleri

Dolap Yenileme Fikirleri

Yatak odanızdaki gardırop, şifonyer ve komodinler, salonunuzdaki vitrin ve konsol, antrenizdeki vestiyer, çalışma odanızdaki evrak dolapları… Evinizdeki her türlü eski ve yıpranmış eşya dolabına yeni ve modern bir görünüm kazandırmanız mümkün. Farklı boyutlardaki dolaplarınızı basit dokunuşlarla yenileyebilir, ufak eklemelerle daha işlevsel hale getirebilirsiniz. İşte, uygulaması kolay ve eğlenceli dolap yenileme fikirleri.

Dolaplarınızı Boyayın

Etkili bir dolap yenileme boyama olmadan olmaz diyebiliriz. İster masif ahşaptan, ister MDF ya da metalden üretilmiş olsun; eski dolabınıza yeni bir görünüm kazandırmanın en kesin yolu, onu uygun malzemelerle boyamak. Dolabınızı, yüzey türü fark etmeksizin Afilli Multisurface boyalar ile boyayabilirsiniz. Çok amaçlı akrilik boyalar, yüksek kapatıcı özellikleriyle her türlü yüzeylere mükemmel şekilde tutunarak pürüzsüz doku sunuyor. Su bazlı, kokusuz boya çeşitleri, düşük VOC içerikleri sayesinde sağlığa zararsız olmalarıyla da öne çıkıyor. Afili Multisurface boya çeşitleri, renk ve parlaklık açısından da zengin seçeneklere sahip. İstediğiniz renkte ve parlaklıkta boyayı dolabın hem iç hem dış yüzeylerinde uygulayabilirsiniz.

Dolap yenileme malzemeleri, mobilyanızın ne kadar yıprandığına göre değişiklik gösterebilir. Örneğin eski dolabınızın yüzeyi pürüzlüyse boyamaya başlamadan önce zımpara yapmanız gerekebilir. Dolabızın üstünde derin çizikler ve boşluklar varsa boyama öncesi macun kullanarak düz ve pürüzsüz bir yüzey elde edebilirsiniz. Bu sayede dolabınızın çok daha bakımlı ve olabildiğince yeni görünmesiniz sağlayabilirsiniz. Ahşap dolabınızı nasıl boyamanız gerektiği konusunda bilgi sahibi olmak istiyorsanız “ Ahşap Mobilya Boyama Nasıl Yapılır? ” başlıklı içeriğimizdeki detaylı adımları takip edebilirsiniz.

Dolap Kapaklarınıza ve Çekmecelerinize Renk Katın

Dolap kapaklarınızı boyamadan önce demonte etmeniz ve varsa üzerindeki kulpları çıkarmanız gerekiyor. Tüm dolabı tek renge boyayabileceğiniz gibi gövdede ve kapaklarda aynı rengin farklı tonlarını kullanabilirsiniz. Daha cesur bir dokunuşla kontrast renkleri bir arada kullanmayı da deneyebilirsiniz. Kullanıma hazır Filli Boya Afilli Ev Bakımı, Hobi ve Güzelleştirme ürünleri sayesinde yaratıcılığınızı ve hayalgücünüzü harekete geçirmeniz mümkün. İşlevsel, dayanıklı ve kolay uygulanan ürünlerle dolap kapağı yenileme projenizle tamamen zevkinize özgü bir tasarıma hayat verebilirsiniz.

Gardırop, komodin, şifonyer gibi çekmeceli dolaplarınızı yenilerken öncelikle çekmecelerinizi yerinden çıkarın, iç ve dış yüzeylerini tamamen boyayın. Zor ulaşılan yerler için inve fırçalar ve rulolar kullanarak işinizi kolaylaştırabileceğinizi unutmayın. Çekmecelerinizin ön yüzeyini dolabın gövdesiyle farklı bir renkte boyayabilir, böylece özgün bir tasarıma imza atabilirsiniz. Dilerseniz Afili Stencil modelleri ile dolap kapaklarının iç ya da dış yüzeylerine, çekmecelerin üzerine dekorasyon tarzınıza uygun desenler de yapabilirsiniz. Dolap yenileme fikirleri için Filli Boya’nın Afilli ile Kendin Yap önerilerini inceleyerek daha fazla fikir edinebilirsiniz.

Kapak ve Çekmece Kulplarını Değiştirin

Eski dolap kapaklarını yenileme sürecinde boyanın tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra sıra dolap ve çekmece kulplarını takmaya geliyor. Eski kulpları boyayarak yeniden yerine monte edebileceğiniz gibi yepyeni kulplar kullanmayı tercih ederek dolabınıza bambaşka bir hava kazandırabilirsiniz. Kulp seçimi, ufak bir detay gibi görünse de dolabınızın tarzını tamamen değiştirebiliyor.

Dolap yenileme fikirleri arasında özellikle bronz ve pirinç kulplar öne çıkıyor. Genellikle vintage tarzı yansıtan bronz ve pirinç kulplar, özellikle rustik görünümlü dolaplara çok yakışıyor. Üzerinde çeşit çeşit desenler olan porselen kulplarla beyaz ya da bej, gri gibi diğer nötr renklerle boyadığınız dolaplarınıza nostaljik bir görünüm katabilirsiniz. Tercihiniz modern ve havalı dolap dekorasyon tarzından yana ise siyah metal kulplar tam size göre. Üstelik siyah kulpları açık ya da koyu fark etmeksizin her türlü renkle bir arada kullanmanız mümkün.

Dolap İçlerini Sepetler ve Kutularla Düzenleyin

Dolabınızın dış görünümünü baştan sona yenilediniz. Şimdi eski dolap yenileme projenizde sıra geldi ufak dokunuşlarla dolabınızı daha işlevsel hale getirmeye… Dolabınızda yeterli depolama alanı yoksa istediğiniz düzeni sağlama konusunda zorlayabilirsiniz. Dolap yenileme fikirleri, depolama alanlarını artırma konusunda da faydalı öneriler veriyor. Hasır ya da bambu sepetlerden, kumaş kutulardan destek alarak dolabınızın içinde ekstra depolama alanları yaratabilirsiniz. Böylece eşyalarınızı ya da kıyafetlerinizi kategorize etmeniz de kolaylaşabilir.

Dolap içi askı borusu size yeterli gelmiyorsa dolap kapaklarının iç kısmına ve dolabınızın dış yan yüzeylerine şık askılar ekleyebilirsiniz. Sık giydiğiniz gömlek ve pantolonları ya da şapka, fular gibi aksesuarları bu askılara asabilirsiniz. Çekmecelerinizi daha düzenli hale getirmek için farklı boyutlarda sepet ve kutulardan faydalanabilirsiniz. Aynı zamanda organizer olarak da adlandırılan çekmece içi düzenleyicilerle aynı kategorideki eşyalarınızı bir arada sınıflandırabilir, her zaman düzenli dolaplara dahip olabilirsiniz.

Dolap Boyama Ne Kadar Sürer?

Eski dolabı yenileme süresi dolabın boyutuna ve yapacağınız işin kapsamına göre değişebilir. Bu süreyi hesaplarken boyayı en az iki katman sürmeniz ve her katman arasında boya kuruyana kadar beklemeniz gerektiğini unutmayın. Büyük boyutlu gardırobunuzu yeniliyorsanız dolap boyama; zımparalama, macunlama gibi işlemlerle birlikte 5-6 günü bulabilir. Komodin, şifonyer gibi daha küçük mobilyaları ise ortalama iki-üç gün içerisinde yepyeni görünümleriyle kullanıma hazır hale getirebilirsiniz. Dolap yenileme tamamlandıktan sonra oda kapılarınızı da uyumlu renklerle boyamak isteyebilirsiniz. Bunun için kullanmanız gereken malzemelerden adım adım boyama yöntemlerine detaylı bilgiler sunan “ Ahşap Kapı Boyama Yöntemleri ” başlıklı içeriğimiz size yardımcı olacaktır.

Devamını gör.. Gizle..