Blog

Renk Paleti

Kapı Süsü Yapımı

Kapı Süsü Yapımı

Kapı süsü yapımı, evinizin dekorasyonunu farklılaştırmak için yapılabilecek keyifli aktiviteler arasındadır. Kapı süslerini kullanım amacına ve kişisel zevkinize göre kendiniz tasarlayabilir, yaşam alanınıza yaratıcı bir dokunuş ekleyebilirsiniz. Peki, kapı süsü yapımı için gerekli malzemeler nelerdir ve en güzel kapı süsü nasıl yapılır? Gelin, el yapımı kapı süsleri hakkında merak edilen detaylara yakından bakalım.

Kapı Süsü Yapımı İçin Gerekli Malzemeler Nelerdir?

Kapı süsü malzemeleri yapılacak süsün niteliğine göre değişiklik gösterir. Kolay bir kapı süsü yapmak için bir çelenk çerçevesine, çiçeklerin ve diğer objelerin bu çerçeveye sabitlenebilmesi için tel, yapıştırıcı ya da ip gibi malzemelere ihtiyaç duyulur. Kapı süsü yapımı için genellikle yapay çiçekler ve yeşillikler tercih edilse de günümüzde makrome kapı süsü modelleri de son derece revaçtadır. Örgü kapı süsü modelleri, duvarda veya bebek odalarının kapılarında kullanılabilir. Filli Boya'nın Afilli multisurface boya ve sprey boya ürünleriyle bu dekoratif malzemeleri renklendirebilir ve hayalinizdeki tasarımları gerçeğe dönüştürebilirsiniz. Kullanılacak ortamın konseptine göre özgün tasarımlar ortaya çıkarmanız da mümkündür.

Kapı Süsü Nasıl Yapılır?

İç ve dış kapı süsü yapımı için farklı tarzlar deneyebilir ve birbirinden yaratıcı süs eşyaları oluşturabilirsiniz. İşte, kolayca hazırlayabileceğiniz kapı süsü modelleri…

Modern Kapı Süsü

Modern görünümlü bu kapı süsünü hızlı ve kolay şekilde tamamlayarak kapı dekoru olarak kullanabilirsiniz.

Malzemeler:
 • 45 cm çelenk çerçevesi
 • 22 numara çiçek teli
 • Yapay yeşillikler
 • Tel kesici
 • Afilli Multisurface Metallic Boya
 • Afilli Multisurface silk
 • Afilli Terracotta Effect sprey
 • Modern kapı süsleri için çelenk çerçevesi yerine istenen boyutta kesilmiş bir karton da kullanabilirsiniz. Çelenk çerçevesinin boyutları, kullanılacak olan malzemenin miktarına ve kapının büyüklüğüne göre seçilebilir.

  Yapım Aşamaları:

 • Kapı süsü yapmak için seçtiğiniz yapay yeşilliklerin sap kısımlarını kısaltın.
 • Çelenk çerçevesinin etrafına çiçek telini sarın. Hazır alınmış olan çelenk çerçeveleri çoğunlukla tellerin geçirilmesi için uygun deliklere sahiptir. Telin ucunu bu deliklerin birinden geçirerek teli çelenk çerçevesine sabitleyin. Bunun için teli delikten geçirdikten sonra çelenk çerçevesinin çevresinde birkaç tur döndürün.
 • Birkaç sap yeşilliği kenara ayırın. Daha şık bir görünüm için iki farklı renkte yeşillik de kullanabilirsiniz. Yeşilliklerin saplarını çelenk çerçevesine ve telin sarıldığı kısmın üzerine özenle yerleştirin. Ardından teli sapların etrafından 4 ya da 5 tur sarın.
 • Birkaç sap yeşillik daha alarak ilk önce çelenk çerçevesinin üzerine hafif sağa doğru ekleme yapılmalı, ardından diğer yeşillikler ilk yeşilliklerin üzerine yerleştirilmelidir. İlk yeşillikleri sabitlerken kullandığınız teli diğer yeşillikleri sabitlerken de değerlendirin. Çelenk çerçevesinin tamamı yeşillik ile dolana kadar işleme devam edebilirsiniz.
 • Son aşamada çelenginizi Afilli multisurface metallic'in altın rengi görünümüyle ışıltı katabilir veya silk renkleriyle boyayabilirsiniz. Kapı süsünüzü yılbaşı teması için yapıyorsanız Afilli Multisurface Silk renklerinden Karnaval 125, Yaprak 95'i seçebilir, sonbahar teması için Kehribar 120 veya Mango 90 ile renklendirebilirsiniz. Dilerseniz aralarda toprak görünümü yaratmak için Afilli terracotta sprey boya ile çelengi boyayarak son dokunuşu katabilirsiniz.
 • Tüm bu adımları başarıyla gerçekleştirdikten sonra modern kapı süsünüzü kapınıza asabilirsiniz.
 • Siz de el yapımı kapı süsleri tasarlayarak hem eğlenebilir hem de evinize farklı bir hava katabilirsiniz. Özel günlerde veya yılbaşı zamanlarında da temaya uygun tonlarda sprey boyalar seçerek kapı süslerinizi ve üzerindeki malzemeleri boyayabilir, bu süsleri belirli bir temaya göre dekore ettiğiniz yaşam alanlarınıza uyarlayabilirsiniz. Yılbaşı, doğum günü gibi özel günlerde sevdiklerinize kendi ellerinizle yaptığınız kapı süslerini hediye edebilirsiniz. Dilerseniz özenle hazırlamış olduğunuz modern kapı süsünüzü Filli Boya'nın Afilli sprey boya serisindeki renkler ile boyayabilir ve yaratıcılığınızı kullanarak göz alıcı kapı süsü çeşitleri ortaya çıkarabilirsiniz.

  Devamını gör.. Gizle..