Blog

Renk Paleti

Küçük Salon Dekorasyon Fikirleri

Küçük Salon Dekorasyon Fikirleri

Sevdiklerinizle bir arada uzun saatler geçirdiğiniz salon, evin büyük özenle dekore edilen odasıdır. Salon dekorasyonunda alanın boyutlarına göre hareket etmek gerekir. Küçük salon dekorasyonu ise yer kısıtlılığından dolayı zorlayıcı olabilir. Doğru duvar rengi, mobilya ve aksesuar seçimi ile küçük salonunuzu çok daha işlevsel ve estetik bir hale getirebilirsiniz. Küçük salon dekorasyon fikirleri ve önerileri sizi bekliyor!

Küçük Salon Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Genel olarak minimalist dekorasyon fikirlerinin benimsendiği küçük salon dekorasyonunda amaç, alanı olabildiğince ferah ve aydınlık göstermektir. Bu nedenle küçük salon dekorasyonunda yalın, az eşyalı ve fonksiyonel tasarımlar öne çıkar. Küçük salon dekorasyonu yaparken göz önünde bulundurulması gereken başlıca noktalar ise şunlardır:

Küçük Salon Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Salonunuz küçükse ortamı daha dar gösteren koyu renk tonlarından olabildiğince uzak durmalısınız. Açık renk tonları ile boyanmış duvarlar sayesinde salonunuzda daha ferah ve geniş bir görünüm elde edebilirsiniz. Filli Boya'nın en sevilen salon boyaları arasında yer alan İpeksi 35 , Lületaşı ve Bademi gibi renklerle salonunuzu dingin bir atmosfere kavuşturabilirsiniz. Yine son zamanlarda öne çıkan gri salon dekorasyonu örnekleri de küçük alanlar için idealdir. Dilerseniz sadece tek duvarı griye boyayabilir, dekoratif yastıklar ve canlı renkte objeler ile mekanı daha enerjik hale getirebilirsiniz. Sakin bir ambiyans için ise yalnızca duvarda açık renk tonları kullanmakla kalmayıp mobilya ve aksesuarları da nötr tonlardan seçebilirsiniz.

Küçük Salon Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Küçük salon mobilyası seçerken öncelikle alanın ölçülerini almanız gerekir. Ardından salonu hangi amaçlarla kullanacağınıza karar verebilir, bu sayede salonunuza uygun mobilya seçimi için ilk adımı atabilirsiniz. Koltuk seçiminde hedefiniz, geniş alan kaplayan modeller yerine daha küçük ama konforlu modelleri bulmak olmalıdır. Salonunuzu yemek alanı olarak da kullanacaksanız açılır yemek masalarını tercih edebilirsiniz. Zeminde yer kaplayan vitrin ve konsollara alternatif olarak duvara monte edilen modeller, salonun olduğundan çok daha geniş görünmesini sağlar. Televizyon ünitesi kullanacaksanız çekmece ve raflarıyla depolama alanı sunan modeller küçük salonlar için en idealidir. Alanı kısıtlayan orta sehpa modelleri yerine yan sehpa ya da zigon sehpa gibi küçük salon ürünleri seçebilirsiniz. Öte yandan küçük salonlarda daha geniş bir görünüm sağlamak için ortama derinlik katan dekoratif aynalarla daha ferah bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Küçük Salon Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Küçük salon dekorasyonu için temel prensip, boş alanları etkili bir şekilde değerlendirmek olmalıdır. Dar salonunuz için köşe ve kenarları daha verimli kullanarak alan tasarrufu sağlayabilirsiniz. Salonda oturma alanlarını daha geniş kılmak ve daha fazla kişinin oturmasını sağlayacak bir düzen oluşturmaya odaklanabilirsiniz. Bunun için tekli koltuklar yerine belirgin bir aksı takip eden oturma düzenleri planlayabilir, köşe ve kenarları değerlendirerek daha fonksiyonel mekanlara imza atabilirsiniz. Ayrıca modern salon stilleri tercih ederek küçük salonunuzu ferah bir alana dönüştürebilirsiniz.


Küçük Salon Dekorasyon Örnekleri

İçinde keyifle vakit geçireceğiniz bir salona sahip olmak istiyorsanız küçük salon dekorasyon örnekleri size ilham verebilir. İşte, küçük salon dekorasyonu için dikkate alabileceğiniz öneriler…

Renklerden Güç Alın

Küçük salonları olduğundan geniş göstermenin anahtarı, duvar rengi seçimidir. Salonunuzu açık renkteki Sis Bulutu, Hasır 310, Bej 35 gibi iç cephe renkleri ile renklendirerek aydınlık bir ortamı garantileyebilirsiniz. Sonrasında mekan ölçülerine uygun düzenlemeler yaparak salonunuzun son derece konforlu ve sıcak bir alana dönüşmesini sağlayabilir, içinde keyifli vakit geçirebilirsiniz.

Yalın Çizgilere Odaklanın

“Az çoktur.” felsefesi ile küçük salon dekorasyonu için duvardan zemin kaplamaya, mobilyadan aksesuarlara kadar her detayda yalın çizgilere odaklanabilirsiniz. Açık renklerin uyum ve zarafetini taşıyan dekorasyonda böylece sınır algısını ortadan kaldırarak geniş görünen bir mekan elde edebilirsiniz. TV ünitesi almayı planlıyorsanız beyaz bir ünite alanı ve beyaz dolaplarla göz yormayan bir akış oluşturabilirsiniz.

Aydınlatmaya Önem Verin

Aydınlatmalar ile salonunuzu çok daha şık ve göz alıcı mekanlar haline getirebilirsiniz. Küçük bir salon için tercih edilebilecek aydınlatma ürünleri arasında sarkıt aydınlatma çeşitleri dikkat çeker. Bu sayede tavan yüksekliğini derinleştirerek salonunuzun daha ferah bir atmosfere kavuşmasını sağlayabilirsiniz.

Kısa Bacaklı Sehpalar Seçin

Sehpaları salonunuza doğru şekilde yerleştirdiğinizde mekanı olduğundan daha geniş göstermeniz mümkün. Uzun bacaklı sehpa modelleri alanı küçültürken minimal formlu ve kısa bacaklı sehpalar, daha ferah bir alan yaratmaya katkı sunar.

Dekoratif Ürünlere Odaklanın

Dekoratif ürünleri doğru bir şekilde kullanarak küçük salonunuza daha geniş görünüm kazandırmanız mümkün. Bunun için dekoratif kırlentleri dağınık biçimde yerleştirerek algıyı dağıtabilir ve salonunuzun daha geniş görünmesini sağlayabilirsiniz.

Siz de küçük salon dekorasyonu için ipuçlarından faydalanarak yalın görünümlü bir salon stiline imza atabilirsiniz. Küçük salonlar göz alıcı stiller için Filli Boya'nın en sevilen duvar renklerine hemen göz atın!

Devamını gör.. Gizle..