Blog

Renk Paleti

Teras Dekorasyon Fikirleri

Teras Dekorasyon Fikirleri

İç mekan tasarımının bir uzantısı olarak düşünebileceğiniz teras dekorasyonu, size kişisel zevklerinizi ve yaratıcılığınızı ortaya koyma fırsatı sunar. Modern, eklektik veya rustik gibi konseptlerden ilham alarak terasınız için doğru mobilya ve ev aksesuarlarını seçebilir, estetik mekanlar oluşturabilirsiniz. Peki, teras dizaynı nasıl yapılır? Teras dekoru hakkında merak edilenleri hep birlikte keşfedelim.

Teras Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Özellikle bahar ve yaz mevsimlerinde güzel havanın tadını çıkarmak için evin en keyifli yeri olan teraslar; zevkinize uygun şekilde dekore edildiğinde size adeta bahçe keyfi sunar. Rahat oturma grupları, yemek masası, şezlong, şemsiye ve minderlerle dekore edebileceğiniz terasınıza bitkiler ve mevsim çiçekleri ile renk katabilirsiniz. Farklı teras modelleri dekore ederken dikkat etmeniz gerekenler aşağıdaki gibidir:

Teras Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Teraslar ferah ve huzurlu şekilde dekore edilmesi gereken alanlardır. Temiz hava almak ve günün yorgunluğunu atmak için tercih edebileceğiniz bu mekanlarda duvar rengi seçimi yaparken güneşlik rengi, ferforjelerin tonu ve mobilyaların rengi gibi konulara dikkat edebilirsiniz. Bu alanları dingin hale getirmek için yaz aylarıyla uyumlu açık tonlar ideal seçimlerdir. Filli Boya’nın dış cephe renkleri olan 5S4 veya 22S4 arasından terasınıza en uygun tonu belirleyerek aydınlık mekanlar yaratabilirsiniz.

Teras Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Teras tasarımındaki anahtar noktalardan biri de seçtiğiniz mobilyalardır. Mobilyaların estetik ve şık tasarımlı olmasının yanında bir bütün olarak terasınıza çekicilik katması gerekir. En popüler dış mekan mobilya malzemeleri ise ferforje, alüminyum, rattan ve doğal ahşap mobilyalar şeklinde sıralanabilir. Ahşap mobilyalar dekorasyona otantik bir his katar. Plastik mobilyalar her koşula dayanıklı olmasıyla bilinir. Rattan ve ahşap mobilyalar daha narindir. Bu nedenle kötü hava koşullarında dışarıda bırakılmamalıdır.

Teras Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?

Eşya düzeni için terasınızın boyutunu göz önünde bulundurmalısınız. Çok geniş bir alana sahip olsanız bile büyük boyutlu ve yanlış yerleştirilmiş mobilyalarla terasınızın kalabalık görünmesine sebep olabilirsiniz. Ailenizin ve konuklarınızın terasta rahatça dolaşması için yemek masası, sandalye ve güneşliğinizin mekana uygun boyutlarda olması gerekir. Mevcut alandan en iyi şekilde yararlanmak için şık, yerden tasarruf sağlayan ve çok işlevli mobilyalar seçebilirsiniz. Teras ürünleri olarak katlanan masa ve sandalyeler, küçük oturma grupları ve minimal dekoratif öğeler seçebilir, mekanı fazla eşyaya boğmadan konforlu bir atmosfer yaratabilirsiniz.

Teras Dekorasyon Örnekleri

Farklı teras dekorasyon fikirleri edinerek teraslarınızı daha keyifli ve iç açıcı alanlar haline getirebilirsiniz. İşte, bazı teras dekorasyon örnekleri…

Bohem Dekorasyon

Rahatlığın ve konforun ön planda olduğu teraslarda bohem bir stil yaratmaya ne dersiniz? Kahve veya açık renk tonlu dış cephe boyaları ile birleşen rengarenk minderler, doğal materyaller, ahşap mobilyalarla bu hayalinizi gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca mekana makrome detaylar, püsküllü hamaklar, renkli kilimler ve davul salıncaklar ekleyerek ihtişamlı bohem teras dekorasyonuna imza atabilirsiniz.

Modern Dekorasyon

Beyaz renkli minimal mobilyalar, 15S4 veya 18S4 gibi açık renk duvar boyaları, saksı bitkileri ve zarif aydınlatma çözümleri ile son derece modern bir teras dekorasyonu oluşturmanız mümkün. İsterseniz saksılarınızı veya süs obejelerinizi boyamak için Afilli Multisurface boya çeşitleri arasından favori renklerinizi seçebilir, yaşam alanlarınızın atmosferini bir anda değiştirebilirsiniz. Çakıl taşları ile zeminde şeritler oluşturabilir, bu şeridi zemine gömülü LED aydınlatma unsurları ile öne çıkarabilirsiniz. Çakıl taşları ile uyum içerisinde olarak Afilli Stone Effect Sprey ile cam vazolarınızı boyayarak dönüştürebilirsiniz. Modern teras dekorasyonunuzu bambu ürünler ile tamamlayabilirsiniz.

Siz de yukarıdaki teras dekorasyon önerileri sayesinde hayalinizdeki terası hayata geçirerek sevdiklerinizle keyifli anılar biriktirebilirsiniz. Filli Boya ile ilhamınızı evinize yansıtmak şimdi çok kolay!

Devamını gör.. Gizle..