Blog

Renk Paleti

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

Yatak odası, rahatlığın ve şıklığın eşit öneme sahip olduğu bir alandır. Yatak odası dekorasyonu söz konusu olduğunda kişisel zevkler ön planda tutulmalıdır. Bu alanlarda işlevsel seçimlere eşlik eden zevkli parçalar, istediğiniz görünümü oluşturmanıza yardımcı olur. Peki, yatak odası dizaynı nasıl yapılır? Yatak odası önerileri ve ilham veren fikirler arıyorsanız okumaya devam edin.

Yatak Odası Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Yeni bir eve taşındıysanız veya yatak odanızın tasarımını tamamen değiştirmek istiyorsanız aşama aşama ilerlemelisiniz. Yatak odası örnekleri arasından tarzınızı belirledikten sonra harekete geçebilirsiniz. Özenli bir yatak odası dekorasyonu için başlıca aşamalar şu şekilde sıralanabilir:

Yatak Odası Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Yatak odasında en sevilen ferah renklerarasından seçim yaparak alanın çok daha dingin ve huzurlu olmasını sağlayabilirsiniz. İpeksi 35 , Kırık Beyaz ve Aki gibi ferah renklerden iç cephe boyaları arasından seçim yaparak sakinliğin ön planda olduğu yatak odanızda günün stresini kolayca atabilir ve rahat bir şekilde uykuya dalabilirsiniz. Dilerseniz yatak örtüsü, halı ve mobilyalarınızın renklerini belirlerken canlı renklere yönelerek daha enerjik ortamlar yaratabilirsiniz. Açık renklere boyadığınız duvarlarla kontrast oluşturacak renkte mobilyalar veya abajur gibi aksesuarlar ekleyerek şık mekanlar yaratabilirsiniz. Dilerseniz yatak başlığı arkasında kullanmak için tek duvar uygulamaları yapabilir, Kanyon veya Yudum 30 gibi iddialı renklere duvarınızda yer verebilirsiniz.

Yatak Odası Mobilyası Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Yatak odanız için mobilya seçerken alan ölçüleri ve dekorasyon tarzınız gibi bazı noktalara dikkat etmeniz gerekir. İşte, odanıza konfor katacak yatak odası dekorasyon fikirleri…

 • Yatak odası mobilyası seçerken öncelikle alanı dikkatlice ölçmelisiniz. Böylece odanıza en uygun karyola ya da baza boyutuna karar verebilirsiniz.
 • Odanızın tasarımına uyum sağlayacak modern veya geleneksel tarzda bir yatak başlığı ile etkileyici bir görünüm oluşturabilirsiniz.
 • Gardırop seçiminde sürgülü dolap kapaklarına sahip mobilyalar tercih edebilir, böylece odada ekstra alan kazanabilirsiniz.
 • Yatak odasında yeriniz kısıtlı değilse şifonyer ve komodin gibi tamamlayıcı mobilyalara da yer verebilirsiniz.
 • Yatak Odası Eşya Yerleşimi Nasıl Olmalı?

  Yatak odası dekoru için dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, doğru ölçülerde mobilya seçimidir. Mobilyalarınızı satın almadan önce yatak odanızın yerleşim düzenini belirleyin. Bunun için odanın fiziki koşullarını dikkate almalısınız. Yatak odası eşya düzeninde aşağıdaki önerileri göz önünde bulundurabilirsiniz:

 • Yatak odası planlamasında; pencere sayısı, metrekare ölçümü, odanın hangi cephede yer aldığı gibi bilgiler oldukça önemlidir. Duvarlarınızı bir mezura yardımıyla doğru bir şekilde ölçerek eşya yerleşim planlamanızı yapabilirsiniz.
 • Abajurlar ve elektronik cihazlar için prizleri kullanmanız şart. Bu sebeple elektronik cihazlarınızı yerleştirirken priz noktalarını göz önünde bulundurun.
 • Dekoratif yatak odası ürünleri seçerken oda yerleşimine nasıl etki edeceğini mutlaka hesaba katın.

 • Yatak Odası Dekorasyon Stilleri Nelerdir?

  Yatak odası modelleri arasında bohem, marin, modern stiller ön plandadır. Bu stilleri ve öne çıkan özelliklerini daha yakından inceleyelim:

  Bohem Dekorasyon

  Zengin desenlerin ve canlı renklerin bir arada kullanıldığı bohem dekorasyonda, mobilyalar ve aksesuarlar etnik esintilere sahip olabilir. Koyu renkli yatak odası tekstilleri, bohem stilin tamamlayıcısıdır. Yatak odanızda koyu renkli bir perde ve üstüne bu rengi dengeleyecek bir tül veya stor seçimi yapabilir, perdelerinizle uyum yakalayacak Andezit 25 gibi renklerle duvarlar için farklı renk konseptleri oluşturabilirsiniz.

  yatak odası iç cephe renkleri

  Marin Dekorasyon

  Marin dekorasyon stili; sıcak, rahat ve pozitif etkileri ile öne çıkar. Denizden ilham alan bu stil, kıyı veya kır evi dekoru olarak da adlandırılır. Yatak odanızda marin tasarım stilini uygulamak istiyorsanız yatak odası iç cephe renkleri arasından Rüzgar 140’ı temel renk olarak belirleyebilir; Kum Beyazı ve Aydan ile bir arada kullanabilirsiniz.

  Modern Dekorasyon

  Modern stili tercih ediyorsanız açık renklerde duvarlarınızı gri veya füme gibi renklere sahip yatak odası mobilyaları ile tamamlayabilirsiniz. Yine açık renklerde perde ve yatak örtüsü modelleri ile de odanıza modern bir görünüm katmanız mümkün.

  Siz de yatak odası dekorasyonu ipuçlarından yararlanarak huzurlu ve keyifli tasarımlara imza atabilirsiniz. Yatak odanızı Filli Boya iç cephe renkleri ile ilham verince renklerle dönüştürün!

  Devamını gör.. Gizle..