Blog

Renk Paleti

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Küçük Mutfak Dekorasyon Fikirleri

Hayalinizdeki geniş mutfak için yeterli alana sahip olmasanız da mevcut imkanlardan en iyi şekilde yararlanarak size keyif veren bir mutfağa sahip olabilirsiniz. Küçük mutfağınızda akılcı yöntemlerle depolama yapabilmek için ekstra alan yaratabilir, basit ve etkili dekorasyon ipuçları ile mutfağınızı olduğundan daha geniş gösterebilirsiniz. İşte, küçük mutfak dekorasyonu için ilham verici fikirler ve öneriler…

Küçük Mutfak Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

Küçük mutfak dizaynı söz konusu olduğunda en temel hedef, mekanı olduğundan daha geniş ve ferah göstermektir. Bunun için duvar rengi tercihinden mutfak mobilyası seçimine, beyaz eşyaların ve mobilyaların yerleşiminden aydınlatmaya kadar pek çok noktaya dikkat etmek gerekir. Siz de farklı detaylara yönelik küçük mutfak dekorasyon fikirleri ile hayalinizdeki şık ve işlevsel mutfağı yaratabilirsiniz.

Küçük Mutfak İçin Duvar Rengi Nasıl Seçilir?

Mutfağınız küçükse beyaz ve nötr boya renkleri, alanı olduğundan geniş göstermenize yardımcı olur. Beyaz duvar boyası ışığı yansıtır ve aydınlık hissini artırır. Beyaz rengi sadece duvarlarınızda değil tavanınızda, dolaplarınızda ve tezgahınızda da kullandığınızda alan derinliği yaratabilir, mutfağınızın olabildiğince ferah ve havadar görünmesini sağlayabilirsiniz. Siz de beyazın optik etkisinden faydalanmak için Filli Boya'nın Aydan , Kırık Beyaz , Kum Beyazı , İpeksi 35 gibi beyaz tonlarını veya Bej 35, Sis Bulutu gibi bej duvar boyalarını deneyebilirsiniz.

Minimal bir tarz için kendinizi beyaz mutfak dekorasyonu ile kısıtlamanız gerekmez. Başka renkleri de kullanarak mekanı geniş gösterebilir, desenli mutfak tekstilleri ile mekana hareket katabilirsiniz. Küçük mutfak dekoru için açık tonlarda duvarları koyu renkli aksesuarlarla tamamlayarak kontrastın gücünden faydalanabilirsiniz. Beyaza alternatif olarak açık mavi ve yeşil veya soluk sarı tonları, alanınızı olduğundan daha büyük gösteren diğer renk seçenekleri arasında. Filli Boya'nın Yudum 220, Andezit 20, Nil Yeşili, Bal Buğu gibi renkleri mutfağınızda ferah bir atmosferin anahtarı olabilir.


Küçük Mutfak Nasıl Dizayn Edilir?

Açık tonlardaki mutfak duvar boyası renkleri mekana ferahlık katarken doğru yerleşim, dar alanları daha geniş göstermenin yanı sıra işlevselliği de artırabilir. Alan kısıtlılığı olan bir mutfağın nasıl tasarlanacağını düşünürken dikkate alınması gereken ilk şey, yerleşim düzenidir. Mutfağın her metrekaresinden en etkili şekilde yararlanmak ve hareket kapasitenizi artırmak için iç mimarinin üçgen kuralını uygulayabilirsiniz. Mutfakta üçgen kuralına göre şunlara dikkat etmelisiniz:

 • Üçgen kuralına göre buzdolabı, ocak ve eviyeyi bir üçgenin köşeleri olarak düşünmek ve üçgenin her bir kenarının 1.5 metreden az, 2.5 metreden çok olmamasına dikkat etmek gerekir.
 • L tipi küçük mutfak modelleri için eviye ve buzdolabı L'nin uzun kenarına, ocak ise kısa kenarına yerleştirilebilir.
 • Kare küçük mutfak için ideal yerleşim, buzdolabını ve ocağı karşılıklı yerleştirerek eviyeyi kapının olmadığı diğer kenarda konumlandırmaktır.
 • Uzun ve dar koridor biçimli küçük mutfak dolabı modelleri ise tek tezgah kullanmayı gerektirebilir. Bu durumda en işlevsel kullanım için eviye, ocak ve buzdolabı arasına yerleştirilmelidir.
 • Küçük açık mutfak tasarımında ise tezgahı, dolapları ve beyaz eşyaları L şeklinde yerleştirebilir, bar tipi bir masa ve taburelerle ekstra alan oluşturabilirsiniz.
 • Mutfak tezgahı üzerindeki duvarda tezgahınızla ve karolarınızla uyum yakalayan ya da kontrast oluşturan renkler kullanabilirsiniz. Konstrastın çarpıcı etkisinden faydalanmak için Andezit 55, Andezit 60 gibi koyu gri tonlarını açık renkli karolarınızla ve tezgahınızla eşleştirebilirsiniz.
 • Küçük Mutfaklar Nasıl Geniş Gösterilir?

  https://www.shutterstock.com/tr/image-illustration/compact-scandinavian-style-kitchen-design-3d-1379972705

  Küçük mutfak tasarımları mekanı geniş göstermeye ve verimli kullanmaya odaklanan dekorasyon ipuçları ışığında şekillendirilebilir. Mutfağınızda en verimli yerleşimi uyguladığınızdan emin olduktan sonra dekorasyona dair detayları planlayabilirsiniz. Küçük mutfağınızı olduğundan geniş göstermenin başlıca yolları şu şekilde sıralanabilir:

  Küçük mutfaklarda doğal ışık kaynaklarından olabildiğince faydalanmak önemlidir. Mutfak pencerenizin boyutlarını olabildiğince geniş tutmak ve doğal ışığı maksimum kullanmak için açık renkli stor perde modellerini tercih etmek, alanı daha aydınlık ve geniş göstermenize yardımcı olabilir.
 • Küçük mutfakların en büyük sorunlarından biri, yeterli depolama alanının olmamasıdır. Küçük mutfak düzeni için duvarlardan maksimum faydalanmak ve böylece zemin alanından tasarruf etmek gerekir. Mevcut mutfak dolaplarınıza ek olarak tavana dek uzanan açık raflardan ve duvar askılarından faydalanabilirsiniz. Görsel dağınıklığı azaltan bu tarz dokunuşlarla mutfağınızın alanından en işlevsel şekilde faydalanabilir ve mekanı daha geniş gösterebilirsiniz.
 • Aydınlatma aksesuarlarından doğru faydalanmak, küçük mutfakları geniş göstermenin bir diğer yoludur. Mutfağınızı sarkıt aydınlatma aksesuarlarıyla tepeden aydınlatarak daha geniş gösterebilirsiniz. Ayrıca duvarlara ve dolaplara monte edebileceğiniz armatürler, mutfağınızın daha aydınlık ve geniş görünmesini sağlar.
 • Kısıtlı bir alana derinlik katarak daha geniş göstermenin yollarından biri de mekanda dikkat çekici bir odak noktası oluşturmaktır. Bunun için beyazın hakim olduğu mutfağınızda, tezgahın üst kısmında çarpıcı duvar desenleri oluşturabilirsiniz. Bunun için Filli Boya https://www.filliboya.com/urunler/ev-bakimi-ve-hobi/afilli/afilli-stencil Afilli Stencil koleksiyonundaki desenleri kullanabilirsiniz. Doğadan ilham alan yaprak ya da sarmaşık desenlerini tercih edebilir ya da mandala desenleriyle mutfağınıza bohem bir hava katabilirsiniz.
 • Mutfak zemininde açık renkli parke ya da seramik karo kullanmak, istediğiniz aydınlık görünümü sağlamak için anahtar noktalardan biridir. Çam, meşe, akçaağaç, dişbudak gibi doğal ahşap tonları mutfağınıza aydınlık bir görünüm katabilir.
 • Yansıyan yüzeylere yer vermek, dar mekanlarda alan derinliği yaratmanın bilinen bir yoludur. Küçük mutfağınızı daha geniş göstermek için duvarda dekoratif aynalardan yararlanabilirsiniz. Cam kapaklı mutfak dolaplarını tercih etmek de yansıma etkisiyle mutfağınızın daha geniş görünmesine yardımcı olur. Benzer şekilde parlak yüzeyli mutfak dolapları da aynı etkiyi sağlayabilir.
 • Mutfağınızda duvara monte, katlanır yemek masası ve tabure gibi çözümlerle yemek yeme alanı da oluşturabilir, kullanmadığınız zamanlarda masanızı kapatarak hareket alanınızı genişletebilirsiniz.
 • Devamını gör.. Gizle..