LÜTFEN ARAMA YAPMAK İSTEDİĞİNİZ KATEGORİLERİ SEÇİNİZ

Pratik
04 Ocak 2019

Eski Mobilyalarınızı İlk Günkü Haline Getirmenin Püf Noktaları

90’lı yılları kasıp kavuran “Eskileri atın, yenisini alın” devri çoktan sona erdi. Tüketim alışkanlıkları ve yaşam koşulları değiştikçe artık daha çok tüketmek değil, var olandan maksimum faydayı almak önemseniyor. Hal böyle olunca, eski eşyaları dönüştürerek yeniden kullanma furyası da çığ gibi büyüyor.

Eğer sizin de bir kenarda duran, eski ama atmaya bir türlü kıyamadığınız mobilyalarınız varsa hazırladığımız bu tüyolar mobilyalarınızı dönüştürme konusunda size ilham verebilir:

Ahşap mobilyalarda:İyi kalite bir ahşap mobilya genelde yıllara meydan okusa da bir zaman sonra yıpranmaya başlayabilir. Eğer sizin de zamanında aldığınız ama üzerindeki cilası kalkmış, çizilmiş ve üzerinde pürüzler oluşan bir ahşap mobilyanız varsa şu püf noktalarını uygulayabilirsiniz:

• Mobilyanız sehpa, sandalye vb gibi küçük yüzeyli bir eşya ise zımpara kağıdı ile; gardırop ya da vitrin gibi daha büyük bir yüzeye sahipse elektrikli zımparayla iyice zımparalayın. Mobilyanın eski natürel haline gelmesi için üzerine iki kat ince ahşap verniği atın ve kurumaya bırakın.

• Mobilyanızın stilini tamamen değiştirmek istiyorsanız, zımpara işleminden sonra Filli Boya ahşap mobilya boyalarından dilediğinizi seçerek, mobilyanızın rengini ve dokusunu tümden değiştirebilirsiniz.

• Ayrıca eskitme efektli boya ve fırçalar kullanarak ahşap mobilyalarda farklılık yaratabilirsiniz.

Lake mobilyalarda:Genelde mutfak dolaplarında, masalarda ve çeşitli hazır dolaplarda sıkça tercih edilen bir malzeme olan lake, maalesef boyanması güç bir malzeme olduğundan bu tip mobilyada şu yöntemleri deneyebilirsiniz:

• Eskiyen, çizilen veya lekelenen lake mobilyanızı suya dayanıklı ultra ince yapışkan folyolarla kaplayarak hem yenileyebilir hem de dayanıklı kılabilirsiniz. Pek çok farklı renk ve doku seçeneği sunan bu folyoları pek çok yapı markette rahatlıkla bulabilirsiniz.

• Lake malzemeden yapılmış bir mutfak dolabı ya da gardırobunuz varsa ve bu mobilyalara yeni bir soluk getirmek istiyorsanız, bu dolapların kulplarını değiştirerek tek dokunuşla mobilyalarınızı “yeni gibi” gösterebilirsiniz.

Deri mobilyalarda:Deri, son derece asil ve şık bir görünüme sahip olsa da maalesef yıpranmaya ve eskimeye müsait bir malzemedir. Sizin de bu hale gelen bir deri mobilyanız varsa onu yeniden hayata döndürebilirsiniz:

• Zaman içinde aşınan, parlaklığını yitiren veyahut yırtılan bir deri mobilyanız varsa büyük bir silikon tabancası yardımıyla, mobilyanızın tüm yüzeylerini ince suni deri veya kumaşla ile yeniden kaplayabilirsiniz. Bu yöntem özellikle puf ve yatak başlıklarında çok başarılı sonuçlar veriyor.

Kumaş kanepe & sandalyelerde:Kumaş kaplı kanepe ve sandalyeler, hele ki çok sık kullanılıyorsa bir süre sonra renkleri solar ve kumaşı incelmeye başlar. İşte bu noktada ille de döşeme ustalarının kapısını çalmak zorunda değilsiniz:

• Büyük boy bir perçin veya şarjlı zımba edinerek –şayet Chesterfield tarzı ya da çok detaylı değilse- kanepe ve sandalyelerinizi rahatlıkla kaplayabilirsiniz.

• Bu mobilyaları kalıcı olarak kaplamak yerine, daha pratik bir seçenek olan yıkanabilir kılıflar da dikebilirsiniz.